Kaposvári, makói, sátoraljaújhelyi épületeket is: összesen hat házat díjaztak idén a Helyi Építészeti Örökség minisztériumi pályázatán. A bírálóbizottság külön örömére kortárs alkotás: az 1970-es években épült dabasi trafik felújítását is díjazhatták. Íme a díjazottak.
Kaposvári, makói, sátoraljaújhelyi épületeket is: összesen hat házat díjaztak idén a Helyi Építészeti Örökség minisztériumi pályázatán. A bírálóbizottság külön örömére kortárs alkotás: az 1970-es években épült dabasi trafik felújítását is elismerhették. Íme a díjazottak.
Negyedik alkalommal adták át a „Helyi Építészeti Örökség” építészeti nívódíj pályázat díjait. A pályázat lebonyolítója a VÁTI Magyar Regionális Fejlesztési és Urbanisztikai Nonprofit Kft. volt. A pályázat 2010. február 10-i beadási határidejére 10 helyszínről 11 pályamű érkezett. A Bíráló Bizottság tagjai a pályaművek áttekintését követően – a legszínvonalasabbak helyszíni bejárása, a látottak megvitatása után – hozták meg döntésüket a pályázat eredményéről. A zsűri három beadott munkát javasolt díjazásra és három pályaművet részesített díjazás nélküli dicséretben. Díjazásban – a pályázati kiírásnak megfelelően – az építtetők, tervezők és kivitelezők részesülhetnek.
Az idei díjátadóra különleges helyszínen, a tavalyi pályázat győztes épületében, a balatonfüredi Kisfaludy Galériában került sor. A Galéria épülete igényesen felújított homlokzataival a reformkori városrész különleges hangulatú eleme. Balatonfüred Város 2008-ban elnyerte a Hild János emlékérmet, melyet a városközpontot alkotó épületek megújításáért és az igényesen kialakított környezet rendezésért kapta.
Az ünnepélyes díjátadót Dr. Bóka István, Balatonfüred polgármestere és Fegyverneky Sándor országos főépítész nyitotta meg. A polgármester úr köszöntőjében ismertette Balatonfüred építészeti értékvédelmi törekvéseit és eddigi eredményeit. A „Balaton ékköve” fejlesztési program első ütemében megújult a mostani díjkiosztónak helyet adó Kisfaludy Galéria, továbbá a nevezetes Horváth-ház (az egykori Anna-bálok színhelye), a Zákonyi-sétány, a Balatoni Borok Háza és az Anna Grand Hotel. Hangsúlyozta, hogy május elejére készülnek el a Jókai Emlékmúzeum felújításával, s teljesen megújul az egykori Vaszary-villa is. Fegyverneky Sándor országos főépítész kiemelte az önkormányzati főépítészek tevékenységének jelentőségét és a helyi önkormányzatok felelősségét a helyi értékvédelem területén, többek között a települések helyi védelmi rendeletének megalkotása során.
A nívódíj pályázaton közintézmények mellett magántulajdonosok is indultak, noha az értékőrző munkálatok számukra nem kis kiadást jelentettek. Külön öröm, hogy idén modern kortárs építészeti alkotás is díjazásra méltó volt.
A pályázat végeredménye és értékelése a Bíráló Bizottság véleménye alapján:
A Makó, Szent István tér 18. lakóépület homlokzat felújítása 1 000 000 Ft díjazásban részesült. Az egykori oskolamester házának eklektikus stílusú, 140 éves tömbje a városkép meghatározó eleme. Utcai homlokzatának felújítása példaértékű, mely az eredeti építészeti arculat minél hitelesebb megjelenítését célozta meg.
Dabas, Martinovics tér, Kortárs Művészeti Pont
Az egykori Trafik épületének felújítása 1 000 000 Ft díjazásban részesült. Az 1970-es években épült trafik a maga nemében egyedülálló építészeti alkotás. Állagromlását és az ennek következtében felmerült lebontás ötletét egy helyi civil kezdeményezés, a TRAFIK KÖR állította meg. Érdekes és jó ötlet a kulturális célú hasznosítása, mellyel az épület is, mint „kiállítási tárgy” kerülhetett bemutatásra a kortárs építészet emlékeként.
Budapest, Kiss János altábornagy u. 59. társasház homlokzat felújítása 800 000 Ft díjazásban részesült.
A Medgyaszay István tervei alapján épült társasházak a második világháború utáni elmaradt felújítások miatt napjainkra igen rossz állapotba kerültek. A felújítás munkái már tíz éve folyamatosak. A homlokzatokat az eredetinek megfelelő vakolat textúrával, színvonalasan restaurált sgrafittókkal újítják meg. A rekonstrukció nagy szakipari tudást, különleges referenciával rendelkező szakembert és a lakóközösség összefogását igényelte.
Dicséretben részesült három pályamű:
Kaposvár, Noszlopy Gáspár u. 6., lakó- és üzletház homlokzat felújítása
A városközpont rehabilitációjának keretében az Önkormányzat igen leromlott állapotából újíttatta fel a XIX. században épült ház eklektikus stílusú homlokzatát. A helyreállított homlokzat összességében kedvező képet mutat, és a városképben jelentős pozitív változást eredményezett.
Gyula, Béke sugárút 51. Városi Rendőrkapitányság homlokzat felújítása
1994-ben végzett felújítás nyomán ma is látható jó műszaki állapot a színvonalas kivitelezés eredménye, mely mutatja, hogy racionális, jó minőségű helyreállítás történt. Mindenképpen dicséretes a „jó gazda” által fenntartott állapot, az intézmény törekvése az épület építészeti és műszaki minőségének megőrzésére.
Sátoraljaújhely, Vasútállomás felvételi épület felújítása
Sajnos hosszú éveken át folyt a magyar vasútállomások átszabása, bontása, s közülük ma is sok veszélyben van. Ezért örvendetes, hogy az épület megmaradt, ma is működik, rendbe tették. Külső megjelenésében a szokatlanul erős színkontraszt megfelel az épület eredeti állapotának. A helyreállítás összességében dicséretes, mert a történeti állomásépület és annak eredeti terei megmaradtak és az utazó közönség számára kulturáltan használhatók.