A török eredetű fürdőegyüttes hosszú évtizedes elhanyagoltság után hamarosan régi fényében pompázik majd.
Budapest legtöbbet szenvedett történelmi épületegyüttesei közé tartozik a Gellérthegy lábánál található Rác fürdő. A török eredetű fürdőegyüttes a második világháború után évtizedekig várt a méltó helyreállításra, amely hamarosan befejeződik. Körülnéztünk az épületben.
A Rácfürdő történetét egy, az újkorban megtalált címeres kőre alapozva Mátyás királytól számították. A mostani építkezés során azonban több hasonló követ találtak, amelyek egy ívbe voltak illeszthetőek, ám más és más helyen bukkantak elő. Így valószínűbb, hogy a forrásra a jelenlegi fürdő legrégebbi részeit már a török hódoltság korában építették ki, felhasználva a budavári épületek romjait.
Buda 1686-os visszafoglalását a fürdő sértetlenül vészelte át, és először a császári kamara, majd az 1860-as években Heinrich-család tulajdonába került. A család Ybl Miklós tervei alapján először 1864-65 között felújíttatta, majd 1869-70 között kibővíttette a fürdőt. Budapest székesfőváros részéről már 1928-ban szóba kerül a Rác megvásárlása, de a képviselőtestület a 4,25 millió pengős ár miatt eláll az ügylettől. 1931-ben, Szent Imre halálának 900. évfordulóján új nevet kap az Árpád-házi hercegről a gyógyfürdő. A fővárosi közgyűlés végül egy 1,8 milliós árajánlat nyomán 1934 nyarán megszavazza a vásárlást, de a 46 tulajdonossal (közöttük több kiskorú) külön-külön kellett megkötni a szerződést, így Budapest tulajdonába csak 1935. május 12-én kerül az elhanyagolt épületegyüttes.
:image_54007
1944-45-ös harcok során a fürdő súlyos sérüléseket szenved el, a károk egy korabeli felmérés szerint 85%-ban csökkentették az épületegyüttes értékét. Ideiglenes helyreállítással egészen 1963-ig üzemelt a fürdő, amikor két évre bezárták a teljes felújítás miatt. Ekkor bontottak el több, még meglevő, de sérült épületrészt is. 1969-ben már igény volt a fürdő fejlesztésére, de végül 1998-ig nem történt semmi - a fürdőt kezelő Budapest Hévizei és Gyógyfürdői Zrt. ekkor bízza meg a Rudas és a Rác fejlesztési programjának kidolgozásával a Kaszab Építész Irodát. 2001-ben ezzel összefüggésben megalakult a Rác Nosztalgia Kft, amelynek feladata a szállodaépítéssel egybekötött felújítás lebonyolítása lett.
2002 július elsejével zárt be a fürdő, akkor még 2004. augusztus 20-ra ígért újranyitással. Kaszab Ákos tervei 2003-ban kapták meg a jogerős építési engedélyt. A szálloda üzemeltetésére a Kempinskit sikerült megnyerni. A kivitelezés azonban folyamatosan húzódott, melynek magyarázataként többek között a régészeti feltárást, valamint a tervező csapat és a megrendelők között kialakult állítólagos konfliktust emlegették. Ami biztos, hogy 2006-tól az olasz Baglioni szállodalánc szállt be a Kempinski helyett. 2007 elején pedig változás történt a felújítás tervező csapatban is, Dévényi Tamás, Kis Péter és Pethő László építészek vették át a munkálatokat - jelenleg is az ő terveik alapján folyik a kivitelezés.
Induljunk a főépülettől: visszaállítják az Ybl-féle architektúrát, a kupolákat, sőt a feliratokat is. A homlokzaton megtalált eredeti színezés nyomán kapta vissza eredeti tört-fehér színét is a korábbi sárga tónusok helyett. Az épület Ybl előtti korszakában még külön volt a férfi és női bejárat, erre feliratokkal emlékeztetnek a főhomlokzaton, de a reprezentatív előtérben is érzékelhető a tagolás. Belépve ide három pénztár-ablakra emléketető falfülkével találjuk szembe magunkat, ezekben a víz három halmazállapotának allegóriája lesz elhelyezve, kortárs képzőművészek tolmácsolásában.
A főépülettől délre található új, kortárs szárnyban a földszinten és az első emeleten is egy-egy étterem kap majd helyet. Mellette fog megépülni majd a gellérthegyi sikló alsó állomása – ez külön beruházás, de szoros összefüggésben lesz a fürdő- és szállodakomplexummal. A főépülettől nem csak déli, de északi irányban is ugyanaz az üveghomlokzat folytatódik, de az új épületek homlokzati síkja a korábban itt állt épületekével egybeesik. Ezek a homlokzatok egységes, modern hangnemben, üvegből és fémből készülnek, az egész fürdő régi részeit szolid keretként fogva egybe. A különböző stílusok összekötését szolgálja az épületbelsőben az emeletek közötti 20 centiméteres lyukak szabályos hálója is, ráadásul Dévényi Tamásék szándéka szerint ez egyfajta újraértelmezése a török fürdőkupolákon levő felülvilágítóknak (attól függetlenül, hogy az itteni török fürdő tetején ilyenek furcsamód nincsenek).
A Rácfürdő részét képező török fürdő szerencsésen átvészelte az elmúlt több száz év összes háborúját - például ma is vannak benne XVI. században beépített padlókövek. A kupola tetején levő egyetlen felülvilágító a Dévényi-terv része, eddig természetes fény egyáltalán nem jutott be. A felújítás során többek között elbontották a hatvanas évekbeli műkő burkolatot is, és mindenhol helyreállították a vakolt felületeket. Az itteni medencében 37 fokos termálvíz lesz. A kupolatér egyik fülkéjéből kis mellékfürdő nyílik.
A török fürdő nagyjából a főépület mögött helyezkedik el, mögötte lenne a női fürdő, ha a második világháborúban nem pusztult volna el. Ekkor semmisült meg az egykori nagy udvart határoló három oszlopsoros épületszárny is, a főépülettől délre. A modern kiegészítés, amennyire lehet, ezt az udvart terében újraalkotta. A női fürdő egykori helyén számtalan új szolgáltatás, és kiszolgáló helyiségek kapnak helyet.
Ha az előcsarnokból jobbra indulunk, az úgynevezett Flórafürdőhöz jutunk. Ezt a kis medencét valamikor a XIX. század végén feltöltötték és helyén egy nyitott díszkutas udvart alakítottak ki. A hatvanas évektől kozmetikai szolgáltatásoknak adott helyet, a felújítás után pedig a fürdő VIP-részlegéhez fog tartozni, a teremből kiinduló, a tetőre felvezető csigalépcsővel, ahol a Budavári Palotára néző élménymedence kap helyet.
Ybl nagyobbik kupolacsarnoka innen már csak pár lépésnyire van, egészen a Hegyalja út támfalának tövében. A háborút átvészelő épületrész siralmas állapotban volt a felújítás megkezdésekor: medencéjét feltöltötték és edzőteremmé alakították, padlóját a jól ismert zöld gumiborítással lefedték. Az íveken gáz- és melegvizes csövek lettek átvezetve, a kis apszisokba radiátorokat szereltek fel. A nyolcszögletű terem most visszakapta tervezéskori külsejét, szerencsésen megmaradt az eredeti padlóminta is.
:image_54008
A munkálatok talán legizgalmasabb része a szintén Ybl Miklós tervezte másik kupolacsarnok és a hozzá tartozó zuhanycsarnok rekonstrukciója. Mindkettőt lebontották a hatvanas években, pedig előbbi a majdnem sértetlenül állt, utóbbi pedig komoly sérülése ellenére is, helyreállítható állapotban volt. A Kaszab Ákos-féle terveken még az épületrészek homlokzatát is helyreállították volna, ezt azonban a jelenlegi tervezőcsapat elvetette. Ehelyett egy 1:1-es makettet építettek fel, ami azt jelenti, hogy a belső tereket Ybl tervei szerint maradéktalanul helyreállítják, míg a külsőt kortárs üveghomlokzat és a belső tereket magában foglaló vasbeton szerkezet alkotják . Eredendően ezt az izgalmas formát arany mozaikkövekkel akarták volna burkolni, de később erről le kellett mondani a kipárolgás miatt. A mostani elképzelés szerint éjszakánként lesz kivilágítva a szinteket áttörő furcsa forma.
A Rác előtti Hadnagy utca visszakapja macskaköves burkolatát, melyhez az aszfalt alatt megtalált eredeti kövek jórészét is felhasználják. Parkoló kerül kialakításra, és a „régi épülethez illeszkedő” kandeláberek kerülnek kihelyezésre. A Rácz Fürdő (a homlokzaton megjelenő régi-új felirat nyomán) megnyitását 2010 márciusára tervezik. Remélhetőleg most már tényleg összejön határidőre.