Építési engedélyt kapott Szentpétervár illetékes hatóságától a Gazprom olajipari óriás beruházásában tervezett Okhta Center. <br/>
Építési engedélyt kapott Szentpétervár illetékes hatóságától a Gazprom olajipari óriás beruházásában tervezett Okhta Center és 400 méteres felhőkarcolója, amely egyben a kontinens magassági csúcstartójává is válhat. Az engedély kiadását hosszabb és olykor a testi erőszakot sem nélkülöző viták előzték meg; az UNESCO, az ENSZ örökségvédelmi szervezete már tavaly figyelmeztetett, hogy a háromszáz éves Szentpétervár elveszítheti világörökségi státuszát, ha a torony megépül.
A Gazprom City-ről utóbb Okhta Center névre átkeresztelt óriásberuházás a felhőkarcoló mellett koncertteremnek, művészeti múzeumnak, szállodának és üzletközpontnak ad majd helyet, valamint természetesen az építtető cég főhadiszállásának. A terveket a brit RMJM készítette, amelynek építészei korábban ugyancsak határozottan az UNESCO ellen foglaltak állást. Az egyetlen módosítás, amelyet a világszervezet kérésére hajlandóak voltak végrehajtani, az volt, hogy a toronyház lábához egyetlen hatalmas lepénytömb helyett öt kisebb, aszimmetrikus üvegpavilon került.
Barbár döntésként fémjelezte a tervek jóváhagyását David Szarkiszjan, a moszkvai Építészeti Múzeum igazgatója, aki korábban az Ermitázs direktorával és a Pétervári Építészek Uniójával közösen szállt síkra az épület ellen. Így tett a nem kormányzati örökségvédelmi szervezeteket tömörítő Europa Nostra is, amely személyesen Putyin akkori orosz elnöknek címezte kérését: állítaná le az építkezést. Nemrég az UNESCO is felújította a tavaly már lezárulni látszó vitát, miszerint a 400 méteres torony káros hatással lesz a város történelmi sziluettjére. A világörökségi státusz visszavonásával való fenyegetőzés különös hangsúlyt kapott idén nyáron, amikor Drezdától egy épülő híd miatt valóban elvették azt. Mindhiába: a hivatali eljárás lezárultával nem maradt törvényes eszköz a Gazprom építkezésének megakadályozására.
A toronyház, ha elkészül, a 300 méteres frankfurti Commerzbank-székháztól veszi át Európa legmagasabb épületének címét. Moszkvában két, még inkább égbe nyúló épület tervét is bejelentették az elmúlt években, ám az 506 méteres Szövetség-torony a finanszírozók kihátrálása miatt végleg elbukott, a 648 méteres Oroszország-tornyot pedig több évre elhalasztották. A pétervári projekt finanszírozása is megingani látszott ugyanakkor 2008 végén, amikor a város bejelentette, hogy nem tudja fizetni a költségek ráeső 49%-át.