Évek óta bonyolódik a Hunyadi tér sorsa; a legfrissebb fejlemények szerint alig lesz valami a tervezett felújításokból.
„Hol van az a ház? Piac, fasor, kultúrház? Helyükre került az a sok irodaház és parkolóház” - énekelte Papp Réka Kinga a Hunyadi téren június 27-én, Pécsi Balázs zongorakíséretével. A program nem a piacra sietők szórakoztatására szerveződött. Célja az volt, hogy a „Kincsünk a piac - Hunyadi tér" néven a lakók által alapított szervezet és a Védegylet felemelje a hangját az önkormányzat által tervezett, ám a helyi lakosság nagy hányada által ellenszenvvel fogadott tervek ellen. Az évek óta húzódó ügy végkifejlete az lehet, hogy a tervezett felújításokból alig valósul meg valami.
A vita már több éve húzódik. A VI. kerületi önkormányzat 2005-ben állt elő azzal az ötlettel, hogy az 1896-ban megnyitott, Czigler Győző tervei alapján épült kétezer négyzetméteres vásárcsarnok mellé, a Hunyadi tér alá mélygarázst építene, és ide költözne le a termelői piac is. 2007-ben aztán módosították a terveket. A csarnokban a piac szinte teljesen a legalsó szintre szorult volna vissza, felette egy projektcég adott volna bérbe helyiségeket, Európa Ház néven valósítva itt meg az európai kultúra bemutatását. A mélygarázshoz a Csengery utca felől terveztek lehajtót, a kihajtást pedig a Vörösmarty utcába szánták. A projekthez az önkormányzat azzal az Amelus Kereskedelmi és Szolgáltató Kft.-vel kötött szerződést, melynek nevét az Andrássy úti paloták áron aluli értékesítése kapcsán kirobbant botrány tette ismertté. A 2007-es módosítás után az Amelus által alapított projektcég a török származású, Spanyolországban élő Nahman Andic Ermay-hoz került.
Időközben a csarnokot felterjesztették a Kulturális Örökségvédelmi Hivatalhoz (KÖH) védetté nyilvánítás céljából, és beindult a civil tiltakozás is. A Közép-Magyarországi Területi Főépítészi Iroda, a KÖH, az ÁNTSZ és a Főpolgármesteri hivatal is aggályait, kétségeit hangoztatta. 2007 végére a helyi lakosok már az 1000. tiltakozó aláírásnál tartottak. Kérték: ne épüljön mélygarázs, de kapjanak korrekt tájékoztatást az önkormányzat terveiről. Talán ez a nyomás is közrejátszhatott abban, hogy a magáncég kilépett a szerződésből. Ezután a polgármester beszélgetésre hívta a civileket, akik a beszélgetés előtt néhány anyagot kértek, illetve kérdéseket intéztek a polgármesterhez. Ezt a polgármester lényegében elutasító válaszként értékelte; a találkozó nem jött létre.
2008-ban már a rendőrség is képbe került: január végén rendőrök vitték el a kerületi vagyongazdálkodási cég vezetőjét, Kovács Pétert. Közben az önkormányzat a Studio Metropolitanát kérte fel az érdekegyeztetések lebonyolítására. Ez sem hozott áttörést. A főváros urbanisztikai kutatóközpontja több javaslatot is kidolgozott, ám végül egy olyan került tőlük az önkormányzat elé, ami mélygarázs építését, és a csarnok magántőke bevonásával elképzelt fejlesztését vázolja fel - a kerületi IVS külön fejezeteként. Azaz nagy vonalakban ugyanazt, amit Terézváros két évvel korábbi tervei.
Amikor fény derült a javaslatra, a civilek újabb aláírásgyűjtésbe kezdtek, és 2008 novemberére elértek a 3333. szignóhoz. Talán a tiltakozásnak is köszönhető, hogy az augusztus 13-iki határidőre mindössze egy cég jelentkezett a megvalósításra kiírt pályázaton. Az a népszavazási kezdeményezés azonban elbukott, amely a lakosság döntésére bízta volna a két kerületben tervezett mélygarázsok (Hunyadi tér, Jókai tér, Nagymező utca) sorsát.
Novemberben az önkormányzat több fát ki akart vágatni, azok veszélyességére hivatkozva. A civilek kétségbe vonták a Móczár Béla kertészmérnök által készített szakvélemény hitelességét, és a Nyugat-Magyarországi Egyetem Erdőmérnöki Karának Erdőművelési és Erdővédelmi Intézetét (Sopron) kérték fel, hogy mérjék fel ők is a fák állapotát. Az új szakvélemény szerint a 14 fa kivágása nem indokolt - bár a soproniak is megjelöltek egy azonnal, és néhány öt éven belül kivágandót. Az a fa, amelyet mindkét vélemény szerint ki kell vágni, ferde törzsű, és lombjával a piac fölé hajlik. Ma is áll.
Május 18-án két fát kivágtak a téren - érvényes fakivágási engedély nélkül. Ezután egy újabb javaslattal állt elő az önkormányzat: a teret és a csarnokot felújítanák, az árusítóhelyek a helyükön maradnának, mélygarázs nem épülne. Mára ez is úgy módosult, hogy a csarnok felújítását egyelőre törölték (pénzhiányra hivatkozva), és a piaci árusok helyei sem újulnak meg. Jelen állapot szerint a Kertvonal Kft. készít terveket a térre. Egy fénypavilonnal kivilágított, új játszóteret is tartalmazó, megújult Hunyadi tér körvonalazódik ezekből. A vásárcsarnok és a piac azonban változatlan maradhat, a civilek és az önkormányzat számára is elégtelen kompromisszumként.