Több hónap bizonytalanság után eldőlt, hogy a november végén alapított EMEM Budapest Kft-vel folytatja a Városháza Fórum projektet Erick van Egeeraat, akinek rotterdami központú nemzetközi irodája ellen február elején indult csődeljárás – közölte sajtóközleményében Egeraat irodája. Az októberi tervpályázaton győztes holland sztárépítész már akkor bejelentette, hogy új utódcégével, a Designed by Erick van Egeraat BV-vel továbbviszi a munkát, és legutóbb Beleznay Éva budapesti főépítész is cáfolta azokat az értesüléseket, miszerint a második helyezett Archikon Kft. venné át a tervezést.
Több hónap bizonytalanság után eldőlt, hogy a november végén alapított EMEM Budapest Kft-vel folytatja a Városháza Fórum projektet Erick van Egeeraat, akinek rotterdami központú nemzetközi irodája ellen február elején indult csődeljárás. Az októberi tervpályázaton győztes holland sztárépítész már akkor bejelentette, hogy mindenképpen továbbviszi a munkát, méghozzá új utódcégével, a Designed by Erick van Egeraat BV-vel és legutóbb Beleznay Éva megbízott budapesti főépítész is cáfolta azokat az értesüléseket, miszerint a második helyezett Archikon Kft. venné át a tervezést.
A gazdasági válság első sztárépítész-áldozataként számon tartott Egeraat irodájának csődjét január végén adta hírül a Cobouw holland szaklap, és az értesülést valamivel később hivatalosan is megerősítették. Az EEA Architects már decemberben bezárni kényszerült 1990 óta működő budapesti irodáját, amely a legtöbb embert foglalkoztató külföldi műhelynek számított a magyar fővárosban, de az építész megnyugtatta az idegeskedőket, hogy a Városháza Fórum projektben nem lesz fennakadás. A Városháza és környezete fejlesztésére kiírt, októberben lezárult építészeti tervpályázaton Egeraat olyan műhelyeket megelőzve győzött, mint a Közraktárak átépítését tervező Oosterhuis-Lénárd, a Westendről is híres Finta Stúdió vagy a Művészetek Palotáját építő Zoboki-Demeter és Társaik.
Az egykori Károly körúti bazársor és a mai városházi parkoló helyén épülő, kulturális, közösségi és önkormányzati funkciókat egyesítő modern városközpont első díjas tervében a holland építész és munkatársai négy teret alakítottak ki, amelyek pozíciójukkal, hangulatukkal ugyan elválnak egymástól, mégis egymással szoros kapcsolatban vannak és szabadon kombinálhatóak. A Károly körúton a Deák tér irányából a Városháza Főtérre érkezünk. A Károly körúttal párhuzamos homlokzat ezen a részen felszakadozik, és átjárást kínál a tömb belseje felé. Az itt létrehozott kétszintes terület teraszokkal, lépcsőkkel, a Városháza „tornyával” és órájával: igazi találkozási pont kávézókkal és eseményterekkel.
Mivel a pénzügyi és az ingatlanpiaci események következtében csökkent a nemzetközi megbízások száma, Egeraat ennek megfelelően úgy strukturálta át cégét, hogy a tervezési és a mérnöki tevékenységek határozottabban elkülönüljenek egymástól, és rugalmasabban tudjon alkalmazkodni a megváltozott gazdasági körülményekhez – áll az iroda friss sajtósajtóközleményében. Az építész nagy várakozással néz a Városháza Fórum projekt folytatása elé, amelyet a november végén Magyarországon alapított EMEM Budapest Kft-vel visz tovább, míg Hollandiában Designed by Erick van Egeraat BV néven hozta létre új tervezőműhelyét.
Nyilatkozata szerint Egeraat változatlanul elkötelezett az iránt, hogy a lehető legtöbb magyar munkatársat foglalkoztassa projektjein. “Tizennyolc évvel ezelőtt Budapesten kezdtem nemzetközi pályafutásomat, így a város és az ország közel áll a szívemhez. Az elmúlt évek során számos fiatal magyar építésszel dolgoztam együtt megbízások és szakmai gyakorlatok kapcsán, és határozott szándékom, hogy ezt az EMEM Budapest Kft-nél is folytatom" – mondta a Budapestért-díjjal is elismert építész.
Az 1990 óta Budapesten is irodát működtető Egeraat első nagy visszhangot kiváltott budapesti munkája az ING Andrássy úti irodaházának "üvegbálnás" átépítése volt. Világhírre budapesti munkái közül a holland biztosítótársaság Dózsa György úti székháza tett szert, amely többek közt az építész életművét bemutató könyv címlapjára is felkerült. Budapesti irodája tervezett lakóparkot is Telki határában, s legutóbb a Deák Ferenc utca egyik épületét tervezték át, amelyet idén Pro Architectura díjjal jutalmazott a szakma. Egeraat 1984-ben diplomázott a delfti egyetem építészkarán, majd többedmagával megalapította a Mecanoo építészirodát. Innen kilépve 1995-ben hozta létre saját műhelyét, amely tavaly ősszel még 140 alkalmazottat foglalkoztatott Londonban, Moszkvában, Prágában, Budapesten és Rotterdamban.