Zaha Hadid, Hitoshi Abe, Peter Cook csak néhány az ígéretes nevek közül.
Kihirdették a bécsi Közgazdasági Egyetem tervezőinek végleges névsorát. A nagy volumenű épületkomplexum kapcsán korábban ismertté vált a rendezési tervet készítő osztrák BUSarchitektur és a könyvtár épületét tervező, világsztárnak számító Zaha Hadid neve. A most illusztris tagokkal bővült lajstrom igazi építészeti látványtárat ígér a császárvárosnak.
Bár leginkább a barokkról nevezetes, Bécs eddig sem szűkölködött a kortárs építészeti látnivalókban. A lassan nálunk is ismertté váló Dominique Perrault vagy Massimiliano Fuksas irodatornyokat tervezett a városban, Zaha Hadid és a holland MVRDV lakókomplexumot, és még nem is említettük az önállóan világhírnévre törő osztrák irodákat, a Coop Himmelb(l)au-t, vagy a Porsche-múzeum épületével nemrég a nemzetközi porondon debütált Delugan Meisslt. A Közgazdasági Egyetem ugyancsak internacionális jelentőségűnek szánt új oktatási központja a szokásosnál is sűrűbb építészeti atmoszférát teremthet.
A rendezési tervre kiírt pályázat eredményét, amely a hazai Laura Spinadel (BUSarchitektur) győzelmével végződött, 2008. májusában hirdették ki. Ekkor még csak azt lehetett tudni, hogy ő építheti fel az előadótermeket tartalmazó O1 tömböt is, ám a többi építészről a Wirtschaftsuniversität Wien (WU) hallgatott. Nemrég közzétették a húzónevet: a könyvtár látványos tömbjét az egyébként a bécsi Iparművészeti Egyetemen vendégprofesszorként oktató Zaha Hadid tervezheti. A Johannes Hahn tudományos és kutatási miniszter, valamint Rudolf Schicker bécsi városi tanácsnok jelenlétében a minap kihirdetett lista további része is imponáló: a japán Hitoshi Abe, a spanyol Estudio Carme Pinos és az ugyancsak hispán NO.MAD Arquitectos, valaminnt az angol CRABstudio Architects keretében a világhírű Peter Cook tervezhet az egyetemnek.
Az egyes épülettömbök tekintélyes méretüknél fogva önmagukban is komoly kihívást jelentenek. A terület közepén, a hosszanti tengelyre merőlegesen helyezkedik majd el Hadid könyvtárépülete, előtte kis teresedés oldja a beépítés sűrűségét. A belváros felő eső bejáratnál a NO.MAD Arquitectos sajátosan tagolt homlokzatú, játékkockaszerűen egymásra pakolt geometrikus tömbökből álló épülete köszönti az érkezőt, majd egymással szemben az Estudio Carme Pinos lustán elnyúló, nyugodt homlokzatú épülete, illetve a CRABStudio oldottabb, gömbölydedebb formákkal megoldott beépítése áll majd. Hadid épületén túl, amelyet egyébként az építésznő berlini irodája tervez, jobbra Hitoshi Abe hosszan elnyúló, racionálisan tagolt párhuzamos szárnyakból álló tömbje, vele szemben a BUSarchitektur tervezte szárny kap helyet.
Hahn miniszter a tervek bemutatásakor kiemelte: a nívós modern épületegyüttes nemcsak az oktatás strukturális megújításában segédkezhet, de 250 milliót megmozgató felépítése jelentős stimulatív hatással lehet az osztrák gazdaság és építőipar egészére. A januárban megkezdett tervezési munkák késő nyáron zárulhatnak le, így az engedélyezési terveket már 2009. őszén ne szeretnék nyújtani a hatóságoknak. A Messe Wien és a Práter között fekvő, 90 ezer négyzetméternyi telken akár már az év végén elkezdenék a munkákat, az elkészült, 102 ezer négyzetméteres alapterületű egyetemi kampusz pedig a 2012-13-as tanévben állhat munkába.