Henry Hudson felfedező a holland Kelet-indiai Társaság megbízásából indult az északnyugati átjáró felkutatására, és 1609-ben vitorlázott be a mai New York kikötőjébe. A Nagy Alma korai történelmében kitüntetett szerepet játszottak a németalföldiek. Az egykori Új-Amszterdam ünneplésére a világhírű holland építésziroda, az UNStudio virágszirom alakú rendezvénypavilont állít fel a Battery közparkban.
Henry Hudson felfedező a Holland Kelet-indiai Társaság megbízásából indult az északnyugati átjáró felkutatására, és éppen 400 éve, 1609-ben vitorlázott be a mai New York kikötőjébe. A Nagy Alma korai történelmében kitüntetett szerepet játszottak a németalföldiek. Az egykori Új-Amszterdam ünneplésére a világhírű holland építésziroda, az UNStudio virágszirom alakú rendezvénypavilont állít fel a Battery közparkban.

A Ben van Berkel vezette műhely 464 négyzetméternyi alapterületű pavilont tervezett a Peter Minuitről, Új-Hollandia gyarmat harmadik kormányzójáról elnevezett parkban. A jeles férfiú 1626-ban a közhiedelem szerint gyöngyökért és egyéb csecsebecsékért vásárolta meg az itt élő indiánoktól Manhattant és Staten Islandet. A források alapján valójában csak az biztos, hogy a földterület 60 guldenért cserélt gazdát, ráadásul az őslakosok nem ismerték az ingatlantulajdon és az elidegeníthetőség nyugati fogalmait, így az alku teljesen más jelentett a két fél részére. A sziget első települései Nieuw Amsterdam néven egyesültek, majd az 1664-ben brit uralom alá kerülő városból New York lett.
Az ambiciózus hollandról elnevezett park az építésziroda vezetője szerint ideális helyszín a 400. jubileum megünnepléséhez, mert történelmi örökségével és forgalmas közlekedési csomópont jellegével a múlt és a jövő metszéspontjának tekinthető. A manhattani közparkokért és szabadidős létesítményekért felelős hatóság tájépítészei méltó keretbe foglalták az UNStudio pavilonját: idézetekkel díszített emelvényt építettek, a bejáratnál pedig Új-Amszterdam kőbe vésett utcatérképével teremtenek még autentikusabb korhű hangulatot.
A Plein nevű magasított új köztéren emelkedik Ben van Berkelék szoborszerű, örvénylő tetejű, nyíló virágszirmokat idéző pazar pavilonja, amelyet gondosan elrendezett ülőbútorok és művészien megtervezett díszkertek fognak körül. Az ikonikus státusra is eséllyel pályázó építmény különleges, változó színhatású LED-fényekkel világítja be az éjszakát – összhangban a Nagy Alma új utcai lámpáival.
Belül ínyenckonyha, multimédiás kiállítás és elsősorban egy karakteres, egyedi atmoszférájú, csupa élet köztér várja a New Yorkot ünneplő ötmillió látogatót. A formabontó UNStudio a lélegzetelállító rotterdami Erasmus-híd, a több rangos díjjal kitüntetett stuttgarti Mercedes-katedrális, a közel-keleti hajómúzeum, a tragikus módon leégett amerikai Tsimmer-villa és más remekművek sora után ismét olyat alkotott, amire nemcsak a szakma kapja fel a fejét, hanem sokáig közbeszéd tárgya lesz.