Kiosztották a Média Építészeti Díjat 2008-ban is. Az Építészfórum által négy éve útjára indított programsorozaton újságírók szavazatai alapján, olykor a szakmai zsűri sugalmazására hagyatkozva kerül kiosztásra a díj a megépült házak és a tervek kategóriában. Ugyanezekben a kategóriákban két különböző fórumon a közönség is véleményt nyilváníthat.
Első alkalommal a Trafó nagytermében zajlott idén a Média Építészeti Díj 2008 rendezvénye. Az est házigazdája Pásztor Erika Katalina volt az Építészfórum képviseletében. A zsűri tagjai a médiumok nevében Rózsa Péter (mtv, Kultúrház), Csontos Györgyi (Hír TV, Kő kövön), Földes András (index.hu), Vajna Tamás (HVG), Sümegi Noémi és Devich Márton (Heti Válasz), Szalai Anna (Népszabadság), Dániel András (Figyelő) voltak. A szakmai bírálók Martinkó József (hg.hu) és Wesselényi-Garay Andor (Átrium), akik a zsűritagok értékeléseit kiegészítve szakmai véleményt is mondanak minden pályázatról.
A zsűri ismét kemény döntések előtt állt: a munkák műfajilag, mind stilisztikailag igen nagy szórást mutattak. Végül a tervek közül Gerzsenyi András Hauszmann-díjjal is jutalmazott 2007-es diplomamunkája, a Keszthelyi-láp revitalizációjára és látogatóközpontjára készített plánum vitte el a pálmát. A megépült házak között a díj történetében első alkalommal döntetlen eredmény született: Keller Ferenc pécsi családi háza és Perényi Tamás és munkatársainak budafoki víztornya végeztek az első helyen.
A közönségszavazásokon részben hasonló eredmény született: a megépült házak közül Keller Ferenc családi háza lett a győztes. A tervek közül viszont az Építészfórum olvasói Páricsy Zoltán és munkatársainak Visegrád-Mogyoróhegyi táborépületét találták a legjobbnak.
A fináléba bemutatott hét elkészült épületet mi is bemutathatjuk, és a hg.hu olvasói is szavazhatnak a legjobbnak talált házról. Válassza ki, 2008-ban melyik magyar épületet látná az élen!
A Mátyás tér új közösségi házát nevéhez illően egy régi kesztyűgyár épületéből alakították át. A tervezők Alföldi György DLA, Sárkány Csilla és Kolossa József DLA voltak, akik az intézmény működtetésében is szerepet vállalnak majd. A szeptembertől fokozatosan nyitó közösségi ház mérföldkövet jelenthet a környék rehabilitációjában.
Perényi Tamás és a Narthex Építészeti Kft. még 2001-ben nyerte el a megbízást Budafok új víztornyának tervezésére, ám a komoly statikai kihívások miatt a kivitelezés évekig húzódott. Az elkészült építmény mind nappali látványának, mind színes éjszakai díszkivilágításának köszönhetően meghatározó elemévé vált a budai domboknak.
Kis Péter önkormányzati lakóépülete a Práter utcában nagy sajtóvisszhangot váltott ki, az A10 építészeti magazin például címlapján közölte. Az épület erényei között említendő, hogy a szociális bérlakásépítészetben szokatlan módon értékteremtésre és maradandóságra törekszik, emellett érdekes átiratait hozza létre a környék hagyományos építészeti eszköztárának.
Az 1842-ben épült Óra-villa klasszicista kúriaépítészetünk jeles darabja, és történelmileg is fontos helyszín: az 1848-49 szabadságharc alatt Görgey vezérkarának szállásaként szolgált. A felújítás komoly feladatot rótt Eleőd Ákos tervezőre: a funkciók megváltozása miatt a ház belső elrendezését szó szerint meg kellett fordítani, és az új bejáratot a hátsó homlokzatra helyezni.
Keller Ferenc zöldtetős családi háza Pécsett az Európa legjobb téglaépületének választott, Cságoly Ferenccel együtt tervezett Barbakán-ház kistestvére, sőt, mint s zsűrizésen kiderült: a házakat még az anyagok közös eredete is összeköti. A villa homlokzata nagyvonalúságot tükröz, a dombba süllyesztett, zöldfelülettel borított teteje azonban szerénységet és visszafogottságot.
A keskeny telekre tervezett budaörsi családi ház a minimalista építész hazai apostolaivá vált Kalmár László – Zsuffa Zsolt páros munkája. A 2004-ben, a helyi városházával párhuzamosan tervezett épület tekintélyt parancsoló, kővel burkolt külseje patikamérlegen kiegyensúlyozott belső beosztást rejt.
A Római-part legújabb beépítései közé tartozik Nánási Kert üdülőpark. Tervezői, Kovács István és Morvay Etelka egy korábbi, környékbeli tervükhöz hasonlóan a teraszok árnyékolótábláival teremt izgalmas homlokzati játékot az amúgy meglehetősen tömör beépítés lakótömbjein.