Moszkvával száll versenybe az Urálon túli nagyváros, Jekatyerinburg. A közelmúltig elhanyagolt regionális központ beruházási lázban ég, és a neves RMJM építészcsoporttal terveztetett nemzetközileg is figyelemreméltó új városnegyedet rakéta formájú felhőkarcolóval és világelső fedett függőkerttel.
Moszkvával száll versenybe az Urálon túli nagyváros, Jekatyerinburg. A közelmúltig elhanyagolt regionális központ beruházási lázban ég, és a világhírű RMJM építészcsoporttal terveztetett nemzetközileg is figyelemreméltó új városnegyedet rakéta formájú felhőkarcolóval és világelső fedett függőkerttel.
A korábban Szverdlovszk névre hallgató, 1723-ban alapított Jekatyerinburg közel másfél milliós lakosságával ma Oroszország negyedik legnagyobb települése és Közép-Oroszország legfontosabb ipari-közlekedési csomópontja. A turizmus elől egészen 1992-ig elzárt, következésképp a fejlesztés szempontjából is hanyagolt város mostanában talált magára, és hatalmas ambíciókat dédelget a jövőre nézve. Vezetői víziója szerint Jekatyerinburg Moszkvával is versenyképes üzleti központtá válhat, amihez viszont elengedhetetlen a városkép és -szerkezet átalakítása. A nagyváros jelenlegi karakterét ugyanis teljes eklektika jellemzi a modernista, a klasszicizáló és az orosz historikus hagyományt utánzó építészet következetlen együttesével, ellenben az említett elszigeteltség miatt jelentős kortárs épülete jóformán nincsen.
Ha már korszerűsítés, akkor legyen grandiózus és világvárosias: az emblematikus új negyedre kiírt tervpályázatot egy orosz beruházóból, egy francia kivitelezőből és a nagy-britanniai központú világhírű építészirodából, az RMJM-ből álló konzorcium nyerte. Az Iszet folyó partján épülő művészeti, kulturális és szabadidős létesítményekből álló városrész fénypontja egy 100 méter magas felhőkarcoló, amely a Romanov cári család kivégzésének emlékére épült jekatyerinburgi Engesztelő Templom bizánci stílusjegyeit idézi, de legalább ennyire hasonlít egy áramvonalas rakétára.
Az íves formájú, környezetbarát működésű torony üveg- és acélhomlokzata mögött igazi szenzáció rejtőzik: egy örökzöldekkel beültetett függőkert, egyben a világ első függesztett közparkja, amely teljes hosszában átszeli az épület szerkezeti középpontját képező átriumot. A felhőkarcoló tetején körpanorámás kilátóból lehet szemlélni a várost és a környező tájat. A vegyes profilú fejlesztési projekt részeként ugyancsak elkészül egy 46 ezer négyzetméteres apartmankomplexum és egy ötcsillagos szálloda.
Az egész évben látogatható park fedett térben való kialakítását egyrészt a szélsőséges időjárási viszonyok indokolták, másrészt egyértelműen jelezni akarták, hogy új időszámítás kezdődik a város életében. A tradíciókra büszke, ugyanakkor a jövőbe tekintő Jekatyerinburg szeretné visszakapni régi presztízsét. Partnert mindenesetre megfelelően választott hozzá, mert az RMJM rendkívüli referenciákat mondhat magáénak. A néhai spanyol Enric Mirallesszel közös művük, az új skót parlament megkapta a legrangosabb brit szakmai elismerést, a Stirling-díjat. A Newcastle-i Egyetem házi építészének számítanak, bővítéseiket ugyancsak díjakkal jutalmazta a RIBA, a Brit Királyi Építészek Intézete.
Egyik legjelentősebb munkájuk keretében most rehabilitálják az edinburghi dokkok óriási területét. Oroszországban szintén nem mondhatóak nyeretlen kezdőnek: Moszkvában Rodin-szobor mintájára építik a 46 emeletes csavarodó tornyot, a City Palace Tower-t. A 2,5 milliárd dolláros szentpétervári Gazprom City tervpályázatának győzteseként ennél is magasabbra emelték a tétet. Igaz, egyelőre hiába: a történelmi várossziluettet felborító, közel 400 méteres csúcstornyuk miatt már Putyint és az UNESCO-t is ostromolják a tiltakozók, Jekatyerinburgban viszont ilyen akadály biztosan nem áll az útjukba.