Az Uvaterv-katasztrófa után ezúttal pozitív hírek a nagyszerű fotóarchívum háza tájáról: 2300 új kép a friss menüpont alatt! És egy igazi bombahír: hamarosan a Klösz György hagyaték is a Fortepanon!
"Az elmúlt napok drámai izgalmai után kicsit visszakanyarodunk az eredeti feladatainkhoz. 2300 új képet szeretnénk megmutatni, amik mától a Friss menüpont alatt láthatóak és szabadon letölthetőek, publikálhatóak" - érkezett a híradás a Fortepan háza tájáról.

"A januári frissítéshez hasonlóan, ezúttal is közel harminc adományozó/szerző fotóiból válogathattunk – és lenyűgöző dolgokat láttunk! Kivételesen nem csak a két háború közötti képek erősek, de a nyolcvanas évekből is sok mindent kaptunk. Jankó Attila Békés megyei sorozata és Erdei Katalin rendszerváltás-kori fotói feltétlen ide tartoznak. Folytatjuk több, régebben megkezdett családi archívum közlését (Vojnich Pál és Erky-Nagy Tibor albumait), és Péchy László katonatiszt, építész tízes években készült képeivel új sorozatot is kezdünk."
Vajon hány katona fotózhatott a Don-kanyar felé tartó csapatokból? És hányan értek haza a negatívokkal?
Az archívum kezelői válogathattak több meglepően érdekes, kisebb hagyatékból. Ide tartozik Bodó Emma fotográfus sorozata a hatvanas évek közepi veszprémi szanálásokról, illetve egy árverésen vett különös album 1904-ből, benne egy Keszthelyről Szarajevóba tartó utazás fotóival.
Ismét kaptak felvételeket az 1942-43-as keleti frontról, az élet furcsasága, hogy két album is érkezett ugyanabból a faluból, Gergelyi Béla és Jankovich Ignác honvédek képeivel. Vajon hány katona fotózhatott a Don-kanyar felé tartó csapatokból? És hányan értek haza a negatívokkal? És hamár II. világháború, Klenner Aladár révén részletes tudósítást kapunk a délvidéki bevonulásról, benne több drámai mélységű felvétellel.
"Mindig öröm, ha hozzánk hasonló gyűjtők fotóiból válogathatunk, ezúttal Nagy Beatrix Julianna és Hajdu András pazar kabinet- és városképeiből láthatnak válogatást. Kaptunk egy szokatlan sorozatot is, Hollandiából" - tudjósít a 3 SZ, azaz szerkesztők, szerzők és szkennelők. "A szerző Ed Sijmons, aki 1975-ben járt a feleségével Budapesten, karakteres riportot készített a döglődő városról."
Egyszóval, 2300 sosemlátott kép következik. A fotók időnként kiegészítik és erősítik egymást, máskor meg nem értjük, hogy készülhettek ugyanabban a városban, században, vagy családban.
És egy igazi bombahír így a végére: a Fortepan következő megjelenésében a magyar fotográfia-történet pionírjának, Klösz Györgynek a Budapest Főváros Levéltárában őrzött hagyatékával találkozhatnak. Nem hihetetlen?