A Hello Wood kreatív csapata három különböző típusú installációt készített a Budapesti Tavaszi Fesztiválra. Videók!
Eddigi legkomplexebb alkotásuk, a Lepkeház egy különleges szabadtéri színpad; míg a főváros különböző pontjain felállított Kocka-installációk máris a helyiek és a turisták kedvencei, akárcsak a város emblematikus pontján, a Hősök terén felállított Budapest-felirat.
Ingyenes, háromnapos művészeti program kezdődik a Budapesti Tavaszi Fesztivál keretében március 27. és 29. között az Erzsébet tér parkos oldalán.
Különleges látványvilággal, zenei produkciókkal „bontja ki” szárnyait és nyitja meg kapuját a Lepkeház március 27-én az Erzsébet téren. A háromnapos szabadtéri estek a Kultúra Vására rendezvénysorozat első állomását jelentik, mely a Budapesti Tavaszi Fesztivál hivatalos eseménye lesz. „Azért is egyedülálló, mert a legkülönfélébb zenei stílusokat egy rendkívül izgalmas vizuális közegben, különböző színpadi társművészetekkel mutatja be” – mondta Lakatos Márk, a program művészeti vezetője. A március 29-ig tartó rendezvényt L. Simon László kormánybiztos és Rogán Antal, a Belváros polgármestere nyitja meg. Az összművészeti performanszok és a gyerekeknek szóló kreatív műhely programjai is ingyenesen látogathatóak.
BUTTERFLY HOUSE from Hello Wood on Vimeo.
Lepkeház a Budapesti Tavaszi Fesztiválra
Lepkeháztól a Kockáig
A Hello Wood a Budapesti Tavaszi Fesztiválra összesen háromféle installációt készített: a Deák térre a gigantikus, nyárfalepkéről mintázott Lepkeházat, a Hősök terén felállította az emblematikus Budapest-feliratot, míg a város különböző pontjaira az éj leple alatt hat Kocka-installációt helyezett el.
A Lepkeház, egy színpad építészeti újragondolása, és éppen ez a sokszínű felhasználási mód volt a legnagyobb kihívás az alkotók számára: a Lepkeház ugyanúgy teret adhat egy komolyzenei együttesnek, mint egy csoport artistának. A változatosság pedig nem csupán a Lepkeházban fellépő művészek sokaságára jellemző: maga az épület is mobilis, azaz bármikor szétszedhető és újra összeszerelhető. A 300 négyzetméter alapterületű faszerkezet az IVANKA által biztosított betonalapokkal együtt mintegy 29 tonnát nyom, elkészültéhez pedig több mint 20 köbméter fát használt fel az építői csapat, melynek külön oda kellett figyelnie a tervezésnél a magas szerkezetekre veszélyt jelentő szélre is.
A Lepkeházat tervező és kivitelező Hello Wood olyan a tavaszt, a virágzást, az újrakezdést szimbolizáló, nagyszabású fainstallációt álmodott meg, amelynek 300 négyzetméteres szárnyai alatt majdnem teljes egészében a színpad terül el. A Lepkeház szárnyai – az egyébként idehaza veszélyeztetett – nyárfalepke színeiben pompáznak – mondta el Huszár András, a Hello Wood építésze, a projekt vezetője, aki hozzátette: nagyon örülnek, hogy egy ilyen nagyszabású installáció keretében és frekventált helyen találkozhatnak a magyar és külföldi látogatók a kultúrával és a művészetek sokszínűségével.
Budapest installáció a Budapesti Tavaszi Fesztiválra
Filigrán BUDAPEST
A Hello Woodnak a Budapesti Tavaszi Fesztivál alkalmából Zoboki Gáborral közös munkája a város emblematikus pontján, a Hősök terén felállított, hajlított ragasztott fatartó elemekből készült körülbelül 16 méter hosszú Budapest-felirat. A koncepció része volt, hogy az emberek beleüljenek, rámásszanak, ezért a tervezők több helyen alkalmaztak acélerősítést, finom, a laikus számára nem látható megoldásokkal. Az ülésre is alkalmas padozat csúszásmentes burkolata fokozza a látogatók biztonságérzetét. A felirat tipográfiája rajzolt hatást kelt: filigrán vonalakként jelennek meg a ragasztott íves faelemek. Az installáció világítását a talapzatban rejtették el, amely közel a betűkhöz vonal szerűen alulról súrolja a feliratot. Ez biztosítja, hogy a majdnem 3 méter magas installáció különösen jól mutat az éjszakai megvilágításban, ahol vizuális egységet alkot a tér sziluettjével.
Kockák a Körtértől a Gozsdu-udvarig
Az építész-csapat a város különböző pontjain Kocka-installációkat állított, amelyeket a Fesztivál logója ihletett. Összesen hat darab található belőlük a Móricz Zsigmond körtértől egészen a Gozsdu-udvarig. A 2,7 méter magas Kockák megtervezésénél az egyik szempont az volt, hogy látványosságként szolgáljanak, a másik pedig az, hogy statikailag is alkalmasak legyenek arra, ha a budapestiek vagy a turisták esetleg felmásznának rájuk.
Közreműködő partnerek: Holcim, IVANKA beton, Ustream.
A programsor hivatalos rádiója az MR2 – Petőfi Rádió
Fotók és videók: Turós Balázs
Stáblista:
Lepkeház
Generál kivitelező: Hello Wood Kft
Partnerek: Majoros Gábor - Politent Kft, Jaf Holz Ungarn Kft., Remmers, IVANKA, Holcim
Építész generál tervezõ:
Hello Wood kft.
Huszár András (É/2 01-0441) okleveles építésztervezõ mûvész
Pozsár Péter okleveles építésztervezõ mûvész
Ráday Dávid, okleveles vizuális kommunikációs tervező művész
Építész tervezõ:
Bõdi Imre Okl. építészmérnök (É-09-0497)
Frikker Zsolt Okl. építészmérnök
Lencsés Albert Okl. építészmérnök
Szilágyi Benjamin
Tartószerkezet tervező:
Cséfalvay Gábor (MMK T-T, SZÉS-1-T 13-10216) okl. építõmérnök
Szaniszló Gábor (MMK T-T, SZÉS-1-T 13-10215) okl. építõmérnök
Dr. Hegyi Dezsõ (TT, Szés-1 13-9529) okl. építészmérnök, statikus tervezõ, tartószerkezeti szakértõ
Dr. Armuth Miklós (MMK T-T, SZÉS-1-T 01-3398) okl. építõmérnök
Épületvillamossági tervezõ: Benke Szilveszter (VT(VN) 13-2177) okl. villamosmérnök
Tûzvédelmi tervezõ: Dr. Gombik Károly (I-033/2012) ép. tűzv. szakértõ
A szárnyak grafikai terve: Juhász Balázs, képzőművész
A Hello Wood stratégiai partnere: Design Terminál
Budapest-felirat és Kocka-installáció
Építész generál tervezõ: Zoboki-Demeter és Társai Építésziroda / Hello Wood Kft.
Generál kivitező: Hello Wood Kft.
Építész tervezõ: Lencsés Albert, Demény Ilka
Látványtervező: Szilágyi Benjámin
Partnerek: Jaf Holz Ungarn Kft., Fagusz, Remmers, Philips (Budapest-felirat)