A négy visegrádi ország innovatív urbanisztikai szervezeteinek együttműködésével "Víz és város - barnamezők" címmel februárban Finta Sándor által megnyitott szakmai programsorozat fókuszában az elhanyagolt, korábban ipari célra használt vízparti területek revitalizációja áll.
A barnamezős területek – az elhanyagolt, korábban rendszerint ipari, közlekedési, vagy honvédelmi célú funkcióval rendelkező – manapság általában kihasználatlan és gyakran szennyezett részei a városoknak. Hátráltatják a fenntartható fejlődést és szétzilálják a város struktúráját, gazdaságtalanná teszik működését, így ezeken a területeken csak a tervezett revitalizáció segíthet, ezek után kaphatnak ismét érdemi szerepet a városok életében.
A Visegrádi Alap által támogatott, a négy visegrádi ország innovatív urbanisztikai szervezeteinek együttműködésével létrejött MobEx (Mobile Exposition) Projekt ezt a gondolatmenetet igyekszik a köztudatba juttatni. A „Water and City - Brownfields” vagyis a „Víz és város - barnamezők” címmel megszervezett 2013-2014-es kiállítási és konferenciasorozat első állomása Budapesten valósult meg. A BME-n február 17-én megtartott angol nyelvű workshop egyben megnyitója volt a március 2-áig tartó kiállításnak is.
A MobEx program-sorozatában mind a négy országban megrendezésre kerül egy-egy kiállítás és szeminárium, ahol a projekt partnerek bemutatják az adott témában elért eredményeiket, munkáikat. Fő cél a szakmai tudás átadása és a tapasztalatcsere, valamint a rendezvény és kiállítássorozat végeztével egy a tapasztalatokat, jó gyakorlatokat összegző tudományos kiadvány elkészítése, melyet a májusi Pozsonyi záró konferencián mutatnak majd be a partnerszervezetek.
A BME Urbanisztikai Tanszékének folyosóján még két hétig látogatható a „MobEx 2013-2014 - A megújuló Duna part” címet viselő kiállítást Finta Sándor budapesti főépítész nyitotta meg. A kiállításon megtekinthetőek a Visegrádi Országok tervezőinek, illetve egyetemi hallgatóinak urbanisztikai tervei, melyek az adott országok/városok barnamezős beruházásainak nehézségeit, lehetőségeit és már megvalósult munkálatait mutatják be.
Duna parti fejlesztési irányelvek
A hétfői workshopot Benkő Melinda, a Budapesti Gazdasági és Műszaki Egyetem Urbanisztika Tanszékének vezetője, Ongjerth Richárd, a Magyar Urbanisztikai Tudásközpont ügyvezető igazgatója és Juraj Furdík, a Szlovákiai Műszaki Egyetem Építészeti Tanszékének tanára nyitotta meg. A budapesti tematikájú tablókat Németh Lilla (Ferencvárosi Önkormányzat főépítészi iroda), Borsó Rita (Budapesti Corvinus Egyetem) és Muraközi Réka (Angyalföldi Önkormányzat főépítészi iroda) mutatták be.
Németh Lilla a ferencvárosi barnamezős projektek bemutatásával kiemelte, hogy a kerület önkormányzatával és az ingatlanfejlesztőkkel szoros együttműködésben végzett fejlesztéseik egy új városrész létrehozását célozzák Budapest déli kapujában. A Duna másik, budai partján található Lágymányosi ipari terület jövőbeli fejlesztési koncepciójáról beszélt Borsó Rita, aki diplomaterve céljaként a terület revitalizációját tűzte ki. Muraközi Réka az angyalföldi Duna part fejlesztési irányelveiről számolt be, mely érintette az egykori hajgyár épületét, a Rákos-patakot és a Dagály strand jövőbeli szerepét és átalakítását is.
A budapesti munkák bemutatása után a lengyel, a cseh és a szlovák kollégák is betekintést engedtek munkáikba, melyek a rendezvénysorozat tematikájához igazodva a folyópartok menti barnamezős rehabilitációs folyamokat mutatták be. Kazimierz Furtak, a Krakkói Műszaki Egyetem munkatársa Krosnó település barnamezős területeit, illetve azok feloldási, újrahasznosítási lehetőségeit mutatta be. A település igen érdekes helyzetben van, ugyanis az óvárostól északra a folyópart mentén végig volt ipari területek övezik a városmagot. A cseh egyetemről érkezett kolléga, Stanislav Endel az ipari területek „mekkájából”, Ostravából hoztak példákat a különböző adottságú és elhelyezkedésű barnamezős beruházásokra. Végezetül Alena Bindzárová és Daniel Furdík, a Szlovák Műszaki Egyetem két doktorandusz hallgatója mutatta be diplomamunkáját, mely a kisebb Duna-part menti csomóponti elhelyezkedésű barnamezős területek revitalizációjáról szólt.
A rendezvénysorozat Krakkóban (Lengyelország) és Ostravában (Csehország) folytatódik, majd Pozsonyban (Szlovákia) zárul egy nyilvános konferencia keretében, melyre minden kedves érdeklődőt várnak.
További részletek a www.mut.hu oldalon olvashatóak.