Továbbá mélygarázs az '56-osok tere alatt, a Városliget rekonstruált, eredeti struktúrája a felélesztett Rondóval: grandiózus elképzelések körvonalazódtak a Múzeumi Negyed ötletpályázat eredményhirdetésén.
A Szépművészeti Múzeum Márvány Csarnokában Baán László főigazgató és Nagy Ervin országos főépítész vezényletével tartott eseményen egyelőre a hazai építészeké volt a főszerep. A mostani megmérettetés célja meghatározni: milyen rendezési terv adja az alapját a Városligetben létrehozott Múzeumi Negyed új létesítményeire, azaz öt új múzeumépületre kiírt nemzetközi tervpályázatnak, amely már az épületek formába öntését célozza. A meglehetősen nagyszabású elképzeléshez, amelynek megvalósulására 2018-at jelölték meg, az Unió támogatása adná az alapokat, a 2014-től induló új költségvetési ciklusban rendelkezésre álló forrásokból. Az ötletpályázaton 12 tervet díjaztak (a tervek itt érhetőek el), az első helyet megosztva három munka nyerte el: a Philaemon 2003 Kft., a Triskell Épülettervező Kft. és a Kollektív Műterem Kft. elképzelése.
„Ha bármilyen kapcsolat is volt a kormány (a bővítést leállító) akkori döntése és a tiltakozások között, akkor hálásak lehetünk az ellenzőknek, hiszen a maguk módján hozzájárultak a múzeum fejlesztésére irányuló sokkal nagyobb volumenű és összetettebb projekt megvalósulásához” – nyilatkozta még 2011-ben Baán László Múzeumi Negyed elképzelésről a The Art Newspaper művészeti szaklapnak. A korábban még a Kormányzati Negyed helyére megálmodott együttes városligeti verziójára kétségkívül ráhúzható a nagy volumen és az összetettség kifejezés is.
"Városrendezési ötletpályázatról van szó, így a legfontosabb szempontok az elhelyezés, a kontextusok, a városrendezési szempontok" - fejtette ki Nagy Ervin, aki azt is elmondta: olyan munkákat is kiválasztottak díjazásra, amelyeknek megvalósulása ugyan nem reális, de annyira friss gondolatokat mutattak fel, amelyeket érdemes volt kiemelni. A főépítész azt is hangsúlyozta, hogy igyekeztek nyitottak maradni, meghagyni a leendő tervpályázaton induló építészek mozgásterét, és a fél évvel korábbi verziónál "ligetbarátabb" iránynak minősítette az elképzeléseket.
Újjáformált Városliget
A mostani pályázat előzménye a 2012. július 2-án született kormányhatározat, amely az új nemzeti közgyűjteményi épületegyüttesre vonatkozó elképzelések második ütemeként rendelkezik a Városliget átfogó hasznosítási koncepciójáról. A Liget Budapest fejlesztés célja, hogy a Városligetet családi élményközponttá alakítsa, ennek központi eleme a Múzeumi Negyed.
Az elképzelések szerint öt új múzeum: Új Nemzeti Galéria, Magyar Néprajzi Múzeum, Magyar Zene Háza, Magyar Fotográfiai Múzeum és Magyar Építészeti Múzeum kap majd helyet a Ligetben.
"A pályázat egyik célja a Városliget történeti struktúrájának feltárása, rekonstrukciója; a legtöbb pályázat például feltárta az egykori sétányt" - fejtette ki Baán László, aki hangsúlyozta: a többi városligeti létesítménnyel együtt a fejlesztés eredményeként Európában egyedülálló együttes jöhet létre.
A Szépművészeti Múzeumban megtartott eseményen elhangzott, hogy zöldfelületek aránya nem csökken majd a Ligetben - bár a terveket elnézve ez számunkra erősen kérdéses -, sőt, a cél a biológiai aktivitás növelése is. Korábban egyébként több szervezet is ezzel kapcsolatos aggályait fejezte ki a pályázat kapcsán. Az épületek egy része már meglévő létesítmények helyére kerülne, például a Petőfi Csarnokéra vagy a Hungexpo telkén állókéra, de van olyan koncepció is, amely a Városligetet körbeölelő épületkoszorút vizionál.
Nemzetközi pályázat, hazai esélyek
Összesen 12 munkát választottak ki a beérkezett 47-ből, Nagy Ervin országos főépítész szerint több-kevesebb érték mindegyikből belekerül majd végleges rendezési tervbe. Míg a mostani megmérettetésen egy kanadai iroda kivételével csak magyar tervezők indultak, a fejlesztés következő lépcsőjében már nemzetközi mezőnnyel kell megmérkőznie a hazai tervezőknek. Igaz, a kiírás feltétele az lesz, hogy mindenképp magyar tervező partnert kell választani az induló külföldi irodáknak, a főépítész szerint azonban jó esély van arra, hogy akár több épület pályázatnyertes terveit is magyar építészek készítik.
Az ötletpályázat díjazottjai
A bírálóbizottság döntése alapján rangsorolás nélküli, megosztott I. helyezésben és egyenként 3 000 000 Ft díjazásban részesült
-Philaemon 2003 Kft. (Farsang Zsolt, Bolla Ákos, Berkeczi István, Molnár G. Levente, Bodnár Viktor)
-Triskell Épülettervező Kft. (Horváth Zoltán, Terdik Bálint, Izmindi Réka, Kovács Ákos, Viczai János)
-Kollektív Műterem Kft. (Kovács Zoltán, Csontos Gyula, Madari Gabriella Katalin)
A bírálóbizottság döntése alapján rangsorolás nélküli, megosztott II. helyezésben és egyenként 2 000 000 Ft díjazásban részesült
-Szateki Kft. (Szabó Zoltán, Bokányi Imre, Csík Zsolt)
-Napur Architect Kft. (Ferencz Marcel DLA, Détári György, Boda Szabolcs, Neumann Zsuzsanna, Porosz Géza, Ivanics Zoltán)
-Tarka Kft. (Lévai Tamás, Jászai Ágnes)
A bírálóbizottság döntése alapján rangsorolás nélküli, kiemelt megvételben és egyenként 1 000 000 Ft díjazásban részesült
-XYZ Kft. (Vitéz Péter, Mosonyi Robin Balázs)
-Korzó Tervezési Stúdió (Grabner Balázs, Terhes Dénes, Noll Márton, Ercsényi Balázs, Kiss János)
-Építész Stúdió Kft. (Építész Stúdió Kft.: Hőnich Richárd, Nagy Iván, Latkóczy Dóra Anna, Oszlányi Soma Péter, S73 Kft.: Mohácsi Sándor, Csizmadia Dóra, Szöbölödi Anita, Takáts Dániel, Reith Anita; Artmind Kft.: Miks Imre, Mészáros Zsófia, Közlekedési Kft.: Rhorer Ádám) munkája
A bírálóbizottság döntése alapján rangsorolás nélküli egyenként 500 000 Ft értékű megvételben részesült
-Anterra Építőipari Zrt. (Takács Viktor, Buzássy Tamás, Posztós Ágnes, Dreiszker Dóra, Wettstein Miklós) munkája
-LEN Architects Kft. (Román László) munkája
-Pásztor Ádám (Pásztor Ádám, Zikkert Zoltán, Bojti Anna) munkája
A díjazott tervek innen tölthetők le.
A Bíráló Bizottság összetételéről itt olvashatunk.