Már zajlik az építkezés, Európa legmagasabb előre gyártott betonpilléreivel.
Az áprilisi alapkőletétel után tovább zajlik a debreceni Nagyerdei Stadion építése. A tervező BORD Építész Stúdió elkészítette a végleges kiviteli terveket, és az új épületnek, amelyet az elbontott, 30-as években emelt korábbi stadion kontúrjain belül húznak fel, már állnak a pillérjei. A korábban megismert tervek részletei tovább finomodtak a most napvilágot látott látványterveken, amelyekből kiderül: a stadion látogatói úgy érezhetik majd, hogy valósággal lebegnek a lombkoronák erdejében.
Azt is megtudhattuk a 12 milliárd forintos beruházással épülő, 2014 tavaszán átadni tervezett létesítményről, hogy Európa legmagasabb előre gyártott pilléreivel büszkélkedhet majd, és az épület megcélozza a LEED épületminősítő rendszer Arany fokozatát.
A 20 000 férőhelyes, az UEFA követelményeinek megfelelő negyedik generációs stadion Natura 2000 besorolású területen épül. Egy futballstadion és egy természetvédelmi terület első hallásra nem feltétlenül hangzik összeillő párosnak, ugyanakkor az erdő látványa már korábban is szerves része volt a korábbi stadion atmoszférájának – és ez továbbra is így marad.
Az építkezés 2013 tavaszán - Képek: BORD Építész Stúdió
A tervezők nem a környezetéből kirívó létesítményt képzeltek el, az erdő felett szinte lebegni látszó, PTFE műanyag membrán borítású stadion tömegalakítása így nem törekszik építészeti szenzációra, inkább a felületalakítás igyekszik izgalmakat vinni a látványba. Az épület előre gyártott vasbeton vázzal épül, a lelátók fölé acél rácsszerkezet, arra pedig a membrán héj kerül.
A stadion megközelítése is egy pillérekre állított passzázson történik majd, így a drukkerek tömege elkülönül a park többi részének használóitól. A szurkolók csoportjait ugyanakkor egymástól is szétválasztják: a debreceni szurkolók nyugatról, a családdal érkezők kelet felől, a B-közép drukkerei délről, míg a vendégszurkolók az északi rendezvénytér felől érkeznek majd. A szurkolóknak nem kell majd különösebben lépcsőzéssel bajlódniuk, az érkezési szintről közelíthetőek majd meg a lelátók és a kiszolgáló egységek is.
Kivételt képeznek a nyugati lelátón az érkezési szint felett elhelyezett, VIP vendégeket kiszolgáló lounge-ok, és a legfelső szinten a bérelhető, egyedi belsőépítészeti igényeknek megfelelően kialakított 24 sky boksz, üzleti páholyok. A stadionban lesz még a félemeleten egy alapkonyha, amely az összes szatellit konyhát kiszolgálja.
A negyedik generációs stadion fogalma azt is jelenti, hogy az év minden napján működő létesítményről van szó, az ígéretek szerint a Nagyerdei Stadion sem csak a sporteseményeket szolgálja majd ki. Éppen ezért a tervekben folyamatosan nyitva tartó kávézók, éttermek, kiállítóterek, egyéb szabadidős funkciók is helyet kapnak a parkhoz kapcsolódó szinten, míg a megemelt passzázs egyben séta- és kerékpárútvonal is lehet.
Míg korábban felmerült, hogy a stadion tervezését a város főépítésze végzi majd, 2012 első felében jelentették be, hogy a létesítmény felelős tervezője Bordás Péter, a BORD Építész Stúdió vezető tervezője lesz. Az építésziroda több nemzetközi pályázaton is előkelő helyezést ért el, és ők jegyzik a mádi Moonvalley Borászat, továbbá az etyeki Korda Filmpark látogatóközpontjának épületét is.
Stáblista:
Projekt fejlesztő:
Nagyerdei Stadion Rekonstrukciós Kft.
Koncepció és engedélyezési terv felelős építész tervezője: Bordás Péter
Kiviteli tervek generál tervezője:
BORD Építész Stúdió
Felelős tervező: Bordás Péter
Koordináló építésztervező: Benke Róbert
Építész tervező kollégák: Gulyás Róbert, Holovits Annamária, Mezey Tamás, Szabó Tímea, Szendrői Júlia, Tolvaj Tamás, Zih Kata
Gépész tervező kollégák: Hollókövi Zoltán, Farkas Sándor
Tájépítész tervező:
Gardenworks Táj- és kertépítész Iroda Kft.
Kuhn András táj- és kertépítészmérnök
Tartószerkezeti tervező:
Hydrastat Mérnöki Iroda Kft.
Dezső Zsigmond statikus tervező