Megmarad a betonlegyező és az óra, egyébként azonban alaposan megtisztítják a budai teret.
A karakteres betonlegyező és az óra is marad, egyébként azonban alapos tisztításon esik át Budapest egyik legfontosabb köztere. A mai eredményhirdetésen Finta Sándor, Budapest főépítésze és a terveket értékelő zsűri elnöke jelentette be a Széll Kálmán tér átalakítására kiírt tervpályázat végeredményét: az Építész Stúdió Kft. és a Lépték Terv Kft. közös koncepciója nyerte el leginkább a zsűri tetszését. A továbbtervezésre kiválasztott elképzelésen az építészek a közlekedést tervező, közbeszerzési eljárás során kiválasztott Főmterv Mérnöki Tervező Zrt. szakembereivel együtt dolgoznak majd.
Az átépítés ugyanis összekapcsolódik a közlekedés-fejlesztési beruházásokkal, például a budai fonódó villamos hálózat kiépítésével, a nyertes építész így tulajdonképpen a közlekedéstervező alvállalkozója lesz. A beruházás összértéke 4,2 milliárd forint, a terveket 2013 tavaszáig véglegesítik, 2014 elején pedig megkezdődhet a kivitelezés. A második díjat a Sagra Építész Kft. tervezői, míg a 3. helyezést Balázs Mihály Műterme és az Építészkohó Kft. nyerte el. A megújult tér legfontosabb feladata a közlekedés zökkenőmentes biztosítása lesz majd, ez a szempont elsődleges volt a beérkezett munkák értékelésénél.
A főváros vezetése 2011 elején döntött úgy, hogy újra belevág a rendezésbe – mondta el Vitézy Dávid, a BKK vezérigazgatója a sajtótájékoztatón. A fejlesztés összekapcsolódik a budai fonódó villamos hálózat kiépítésével, aminek köszönhetően abba uniós támogatás is bevonható. Ez azért kedvező, mert így a legköltségesebb munkákat, mint amilyen például a vágányok áthelyezése, 90%-osnál nagyobb intenzitású vissza nem térítendő uniós forrásból lehet megvalósítani. A szükséges összeg fennmaradó részét a főváros, illetve a központi költségvetésből biztosított keret fedezi. Korábban napvilágot látott egy nagy vitákat kiváltó koncepcióterv (megjelenésekor kérdéses volt, hogy lesz-e a térre építészeti tervpályázat, és szóba került a vasbeton legyező elbontása is), ez az elképzelés szabta meg a mostani pályázat alapjait – Vitézy szerint ezzel elejét lehetett venni annak, hogy az építészeti tervpályázat végeredménye céltalan, a kiíró által határok közé nem szorított ötletzuhatag legyen.
A pályázati kiírást összesen 63-as vették ki, és 23 pályázatot nyújtottak be, amelyek közül egyet sem kellett kizárni. A zsűrizésben részt vett a BKK vezérigazgatója mellett a három érintett kerület, azaz az I., II. és XII. kerület főépítésze, illetve az építészeti kamarák képviselői is. A díjazott pályamunkák sikerének titka, hogy megtalálták az egyensúlyt a fontos közlekedési csomópont, valamint a tradicionálisan kialakult köztér szere között – fejtette ki Finta Sándor, utalva arra, hogy ebben az esetben a legkevésbé sem közparkra volt szükség, hanem a közlekedés racionális szempontjainak alárendelt és megvalósítható elképzelésre. A siker további feltétele volt, hogy észre kellett venni: leginkább „tisztításra” volt szükség a téren, kevésbé építkezésre.
Az Építész Stúdió Kft. és a Lépték Terv Kft. nyertes terve
Az Építész Stúdió koncepciójában a megmaradó, de toldaléképületeitől megfosztott betonlegyező egy átlátszó „üveghártya” csarnok felett lebeg, belsejében egy új építésű belső mag kap majd helyet, amely a BKV irodáinak, jegypénztáraknak és információnak ad otthont. A kultikus órát egy hőmérőként is funkcionáló oszlop tartja majd. A tér Várfok utca felőli sarkán felépül egy új, az emeleten a BKV irodáknak, a földszinten szolgáltató egységeknek helyet adó épület, míg a Szilágyi Erzsébet fasor felőli sarkon egy üzemi épület; ezenkívül fedett peronokat és a Vérmező utcával párhuzamosan kerékpárutat is kialakítanak.
2. helyezett, Sagra Építész Kft.
A tér átalakítását 30 alprojektre osztották fel, az építészeti feladatok megvalósításához körülbelül 2 milliárd, a közlekedésfejlesztéssel kapcsolatos munkálatokra (pl. vágányfelújítás) hozzávetőleg 2,2 milliárd forint szükséges.
3. helyezett, Balázs Mihály Műterme és az Építészkohó Kft.
A díjazottak:
1. helyezett: Építész Stúdió Kft. és Lépték Terv Kft.
2. helyezett: Sagra Építész Kft.
3. helyezett: Balázs Mihály Műterme és az Építészkohó Kft.
4. helyezett: Build Logic Kft.
5. helyezett:A1 Építész Iroda Kft.
Megvételt nyert:
Budapesti Corvinus Egyetem Tájépítészeti Kar, Kert- és Szabadtérépítészeti Tanszék
Zsuffa és Kalmár Építész Műterem Kft.