Már csaknem elkészült, de a mediterrán civilizációk új marseille-i múzeuma csak jövőre, a kulturális fővárosi évadra nyílik meg. <br/>
Jövőre ugyanis (Kassa mellett) a dél-franciaországi nagyváros lesz Európa kulturális fővárosa. A tervek szerint ekkor nyitja meg kapuit a MuCEM, magyarul az Európai és Mediterrán Civilizációk Nemzeti Múzeuma, amelynek Rudy Ricciotti és Corinne Vezzoni tervezte épületei már nagyrészt el is készültek.
Az épülő múzeum. Fotó © Olivier Amsellem
Ez az első alkalom, hogy egy nemzeti státuszt viselő francia múzeum a fővárosból egy regionális központba költözik. A MuCEM az évek óta tartó nagy múzeumrevíziós program részeként, 2005-ben jött létre az 1937-ben alapított Népművészetek és Hagyományok Nemzeti Múzeumából. A nagy jelentőségű muzeológus, Georges Henri Rivière által alapított etnológiai intézmény közel egymilliós tárgyállománya azóta is folyamatosan gyarapszik, különös figyelemmel az új helyszínre. Ide került az ugyancsak 1937-ben alapított néprajzi múzeum, a Musée de l'Homme európai gyűjteménye is (ez felújítás miatt momentán ugyancsak zárva tart, újranyitását 2015-re tervezik).
A döntés az új intézmény létrehozásáról a meglévők átszervezésével részben azért született, mert a régi múzeum kinőtte párizsi helyszínét, részben pedig azért, mert a népi kultúrára fókuszáló intézmények Európa-szerte küzdenek a látogatószám csökkenésével. Az új múzeum ezért kibővíti kutatási terét és a francia néphagyományok mellett a teljes mediterrán régiót is kutatási területének tekinti, a világon elsőként. A marseille-i helyszín mindehhez kiváló apropó, ráadásul a 2008-ban elnyert kulturális fővárosi cím a céldátumot is kijelölte.
Az új múzeumépület és a gyalogoshíddal hozzákapcsolt erőd látványterve. Kép © Agence Rudy Ricciotti
A múzeum új főépülete Marseille nemzetközi kikötőjének J4-es számú mólóján épül. A tenger felé enyhén lejtő területen álló kubust Rudy Ricciotti, Franciaország egyik legismertebb építésze tervezte. Nála alkalmasabbat keresve sem lehetett volna találni erre a szimbolikus feladatra: Ricciotti olasz eredetű, de francia állampolgárságú család tagjaként született 1952-ben Algériában és jószerével az egyetlen világhírű francia építész, aki sosem volt hajlandó Párizsba költözni: a mai napig a Földközi-tenger partján, egy Bandol nevű kisvárosban dolgozik.
A MuCEM 15 ezer négyzetméterén két szinten kiállítótermek, auditórium, könyvtár és étterem kap helyet. A múzeum többrétegű homlokzatát üvegfal, ágszerű betonoszlopok sora, valamint az ezekre erősített, perforált fémlemez-borítás alkotja. A többszörösen áttört falstruktúra elmossa a határvonalat külső és belső tér között. Ez korántsem egyedülálló Ricciotti munkásságában: a francia Riviérán található Mentonban tavaly átadott Jean Cocteau Múzeum, vagy a párizsi Louvre idén őszre elkészülő iszlám szárnya hasonló eszközökkel él.
Az új múzeumépület homlokzati szerkezetének látványterve. Kép © Agence Rudy Ricciotti
A homlokzat előtt sorakozó betonpillérek. Fotó © Lisa Ricciotti
A tető részlete 2012 júniusában. Fotó © Olivier Amsellem
A múzeum és az erőd. Fotó © Lisa Ricciotti
Az 1600 négyzetméteres állandó kiállítást a tervek szerint háromévente megújítják. A program alapja, hogy a múzeum nyitott és a régió aktuális kérdéseire fókuszáló kulturális központtá váljon, így a tervek szerint a közeljövőben foglalkoznak majd a gyarmati örökséggel éppúgy, mint például az „Arab Tavasz” által felvetett politikai, történeti és etikai kérdésekkel.
A félkész gyalogoshíd, amely a múzeum tetőszintjéről az erődbe vezet. Fotó © Freyssinet
A múzeum tetőszintjét merész gyalogoshíd köti össze a szomszédos Saint-Jean erőddel. Az 1660-ben XIV. Lajos parancsára emelt és most helyreállított falak között nyílik egy, a hely történelmét bemutató kiállítás, a múzeum anyagaihoz kapcsolódó dokumentációs központ, valamint az elődintézmény alapítójának nevét viselő, 1900 négyzetméternyi időszaki kiállítótér.
A felújított Fort Saint-Jean látványtervei. Képek: Agence aps © Golem images
A múzeumi raktár és a kutatólaboratóriumok nem fértek volna el a tengerparti helyszínen, ezért a város egy másik részén kaptak saját, tízezer négyzetméteres épületet. A Corinne Vezzoni francia építész tervei alapján már elkészült és használatba vett épület geometrikus tömbje barnásvörös színű nyersbetonból épült, amelybe fehér nyílások mélyednek. A szín és formavilág egyértelműen a mediterrán régiók építészetét juttatja eszünkbe, de kortárs építészeti párhuzamot is könnyedén találhatunk hozzá, például a 2011-ben Pritzker-díjjal elismert Eduardo Souto de Moura munkásságában.
A Corinne Vezzoni tervezte épület látványterve… (© Golem)
…és a készülő épület részletei. (Fotók ©Thierry Lavernos / Agence Vezzoni et Associés)
A beruházás teljes egészében közpénzből készül, a francia állam, Marseille városa, valamint a két érintett régió (Bouches-du-Rhône és Provence-Alpes Côte d’Azur) összefogásában. A MuCEM, amelynek honlapja egyelőre csak franciául érhető el, a tervek szerint 2013 tavaszán nyit meg.