Akad, amelyik tavaly óta, de olyan is, ami 35 éve várja a csodát, pedig mindegyik épület jobbat érdemelne a jelenlegi sorsánál. <br/>
Akad, amelyik csak tavaly óta, de olyan is, ami 35 éve várja a csodát: a magyar városok tele vannak elhagyatott, pusztuló szállodákkal. A vidéki városok történelmi szállóinak megüresedését az autózás elterjedése és a szállóvendégek szokásainak átalakulása indokolja, de, akárcsak Budapesten, olykor különféle pénzügyi machinációk is szerepet játszanak. A cikkünkben bemutatott tíz szálloda egytől-egyig sajátos történet, egyben viszont megegyeznek: mindegyik épület jobbat érdemelne a jelenlegi sorsánál.
Kass (Hungária) Szálloda, Szeged
Mióta üres: 1976 óta
Az 1897-ben, Steinhardt Antal tervei szerint a Tisza partján épült szállodát Szeged egyik legszebb, legendás épületeként ismerik. Harmincöt évvel ezelőtti bezárása óta egymást érik a tervek és kezdeményezések, hogy megújuljon, 1988-ban már meg is indultak a munkák, így legalább kívülről elfogadható állapotban van. Legendás bálterme és a 6396 négyzetméteres épület többi része azonban máig zárva. A jelenlegi tulajdonos, a Quaestor Csoport eleinte irodaházként szerette volna felújítani, a báltermet rendezvényhelyszínként üzemeltetve, majd mégis szállodaként való hasznosításhoz pályáztak uniós forrásokra. A kétmilliárdos beruházáshoz hatszáz milliós uniós támogatás járult volna – a beruházás mégis elmaradt. A cég most inkább szabadulna az épülettől, többféle hasznosítási módot tartva lehetségesnek.
Balaton Szálloda, Keszthely
Mióta üres: az 1980-as évek óta
A szomszédos Hullám Szállodával és a Szigetfürdővel egyetemben az eklektikus stílusú Balaton a 19. század végi Keszthely egyik büszkesége volt. A Hullámot 1894-ben, a Balatont 1895-ben adták át. A hetvenes években a Hullámot le akarták bontani, ám a helyiek és a városvédők összefogásának köszönhetően sikerült megmenteni. A vállalati üdülőként használt Balatonnak azonban újra és újra elmaradt a tatarozása. Az évek óta üres, 1200 négyzetméteres épület 2008-ban került a ZÁÉV Zrt-től a Balaton környékén akkoriban alaposan bevásárló SCD Befektetési Alapkezelő Zrt. egyik cégének tulajdonába, amely eredeti, századfordulós fényében kívánta helyreállítani azt. Alig néhány nap múlva azonban tűz ütött ki a szállóban; az emelet és a tetőszerkezet komoly károkat szenvedett. Ezeket azóta befoltozták, a helyreállítás továbbra is várat magára. Az épület környéke viszont a város beruházásában a közeljövőben megszépülhet.
Avas Szálló, Miskolc
Mióta üres: 1987 óta
Hasonló nevű elődje helyén a Korona Szálló mai épülete 1894-re készült el, Ádler Károly tervei alapján, igaz, később, a két világháború között is többször átalakították. Avas Szálloda néven 1987-ig működött, ekkor bezárt. A kilencvenes években egy részében night club működött Az épületet 1997-ben a Multicasa Consulting vásárolta meg, kötelezettséget vállalva arra, hogy 1999 végéig teljesen felújítja. Mivel semmi sem történt, az önkormányzat 2005-ben perrel próbálta visszaszerezni a tulajdonjogot, ám a cég újra ígéretet tett és szerződést is aláírt a felújításról. A más megkezdődött munkák először mégis egy újabb, az önkormányzat és a beruházó között kialakult vita következtében akadtak meg, később a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal is vétót emelt. (Az építkezésről és a szálló belső tereiről itt láthatók képek.) A történelmi épület ma részben lebontva, nyílászárók nélkül csúfítja az Erzsébet tér északi oldalán, mögötte hatalmas, szerkezetkész új épülettömb tornyosul.
Nádor Szálloda, Pécs
Mióta üres: 1989 óta
A Nádor a 19. század közepe óta működik a pécsi Széchenyi tér keleti oldalán; jelenlegi épületét 1902-ben kapta, Schlauch Imre műépítész vezetésével. Különlegesség volt a budapesti Pannónia Szálló mintájára készült, elhúzható tetejű télikert. A még a hatvanas években is népszerű szálló az 1980-as évekre lepusztult és bezárt. 1999-ben a Danubius Hotels tulajdonába került; a felújítás 2001-től Horváth András és Patartics Zorán tervei alapján megindult. A homlokzat felújítása és a (szintén Danubius-tulajdon) Palatinusszal közös mélygarázs 2005-re el is készült, ám a munkák ezt követően leálltak. A 2010-es EKF-évadra megújult a tér, még új szálloda is nyílt a városban, de a Nádorban csak annyit sikerült elérni, hogy a földszintet újra birtokba vehette a város: a „romgaléria” több kiállításnak adott helyet.
SZOT Panoráma Szálló, Budapest
Mióta üres: 1990 óta
A SZOT szálló átépítésének terve 2005-ből
A hatvanas-hetvenes években számtalan szálloda és üdülő épült Magyarországon, ám az utóbbi két évtizedben kétségtelenül a rózsadombi SZOT-üdülő tett szert a legnagyobb hírnévre közülük. Az 1971-ben átadott, 1992-ben egymilliárd forintra értékelt épületet a Hunguest Hotels és a Globex luxusszállóvá akarta alakítani, de a szerkezet lecsupaszítását követően leállt a munka. A Globex bukásából a rendszerváltás utáni Magyarország egyik legnagyobb pénzügyi botránya lett; a szállodatorzó végül a Pro-Hill Kft. tulajdonában kötött ki, amely luxus apartmanházzá alakította volna. 2007 végén meg is indult az építkezés, ám ez a cég is belebukott a projektbe. A házat elárverezték, végül a CIB Bank egy cégének tulajdonába kerül, amely egyelőre kivár az értékesítéssel.
Petőfi Szálló, Szentes
Mióta üres: az 1990-es évek eleje óta
A szentesi Petőfi alighanem az egyetlen bezárt szálló Magyarországon, amelynek saját, működő honlapja van. A Komor Marcell tervei szerint 1898-ra elkészült épületben ugyanis ötcsillagos hotelt kívánt kialakítani a Pendola Cégcsoport 2008-tól, négymilliárd forintos költséggel. A 2009-ben négycsillagosra módosított szálloda beruházásának résztvevői között azonban bíróságig vezető jogi viták alakultak ki. Bár mostanában kellett volna kinyitnia, a helyszínen egy kapavágás sem történt, az értékes szecessziós épület ma is üresen pusztul a Kurca-parti városban. A tervek szerint a szállodával együtt felépült, azonos tömbben működő Tóth József Színháztermet is eredeti állapotában újították volna fel, de egyelőre ez is várat magára.
Fürdő Szálló, Esztergom
Mióta üres: 1993 óta
A korabeli Esztergom legnagyobb szállodája Zofahl Lőrinc tervei alapján épült, és 1842-ben nyitotta meg a kapuit; falai között megfordult Liszt Ferenc, Széchenyi István és Kossuth Lajos is. Nevét a vele együtt emelt gőz- és kádfürdőről, valamint a környékén fakadó, az 1840-es években beboltozott, de máig megközelíthető forrásokról kapta. Színháztermében, ahol egykor Blaha Lujza is fellépett, 1951-ben volt az utolsó előadás; 1964-ben ennek helyére épült a modern „Üvegszárny”. A szállodát felújítás helyett a kilencvenes években privatizálták, az új tulajdonos pedig bezárta, majd jogutód nélkül megszűnt. Az önkormányzat 2006-ban vásárolta vissza az épületet. A belváros közepén sebhelyként éktelenkedő, hatalmas területre a 2007-ben létrehozott Regia Civitas Kft. hatalmas szabadidős-szállodai központot álmodott a Fürdő Hotellel, a Fedett uszodával, a Fürdőházzal, valamint a Szent István Strandfürdővel együtt. Hogy miért nem történt semmi, az leginkább Esztergom közismert anyagi helyzetével, és persze a gazdasági válsággal magyarázható.
Hotel Nemzeti, Budapest
Mióta üres: 2008 óta
A Blaha Lujza téri Nemzeti Szálló 2008-as bezárása derült égből villámcsapásként érhetett mindenkit. Az 1895-ben Rémi néven megnyitott hotel a szemben álló színházról 1929-ben kapta ma ismert nevét, amelyet a privatizáció után is megtartott. A kilencvenes években az Accor és a Pannónia Hotels tulajdonaként, a Mercure lánc tagjaként működött, 1999-re teljesen felújították, majd 2008-ban bezárták, hogy a felújítás után négycsillagos színvonalon, az Accor MGallery nevű butikhotel láncának egyetlen budapesti tagjaként működjön tovább. A munkák egyetlen értékelhető elemeként a homlokzat elvesztette jól ismert „bugyikék” színét és visszanyerte az eredetihez hasonló törtfehéret, ezt követően 2009-ben minden leállt és az épület azóta is zárva van. A tulajdonos 2010-ben árulni kezdte; a Mercure honlapján még fent van.
Savaria Szálloda, Szombathely
Mióta üres: 2005 óta
Szombathely egyik legszebb, késő szecessziós épületének már a születése sem volt túl szerencsés: a Vida Artúr tervei szerint elkészült épület Kovács Szálló néven 1914-ben, a világháború hajnalán nyitott meg. A következő háború után államosították, és ma ismert nevén működött tovább. A nyolcvanas évek elején korszerűsítették utoljára, ám a kétezres évek elvárásainak már így sem felelt meg. 2005-ben zárták be, így most is viszonylag jó állapotban van, bár februárban a tűzoltókkal kellett leszedetni az elmozdult cserepeket... Az IGN Kft., amely 1998 óta a tulajdonos, több tervet is készített a felújításra és bővítésre, ám a beruházás komoly akadálya, hogy nincs megfelelő parkoló a szállodához. Tavaly ezért újra a piacra dobták az épületet. Az eleinte egymilliárdos, majd 650 milliós ár végül 250 millióra csúszott; ennyiért vásárolta meg egy bécsi cég az épületet idén nyáron.
Aranybika Szálló, Debrecen
Mióta üres: 2010 óta
Magyarország egyik legpatinásabb szállodája a telek egykori tulajdonosa, a Bika-család után kapta nevét, akiktől 1690-ben vásárolta meg házukat a város. 1699 óta működik itt fogadó; jelenlegi épülete 1915-re készült el Hajós Alfréd tervei alapján. A nagyterem Bartók Béla nevét viseli, aki több koncertet adott itt. 1976-ban a szálló új, modern szárnnyal egészült ki. A kilencvenes évektől a Cívis Hotels Zrt. tulajdonában működött, a cég azonban anyagilag ellehetetlenült, 2010 elején már az áramot is kikapcsolták az épületben, díjhátralék miatt. Néhány hónap múlva piacra dobták: a patinás épületet nettó 2,1, a második körben 1,9 milliárd forintot vártak – hiába. A hetedik pályázat határideje néhány napja járt le; az Aranybika 1,4 milliárdért sem kellett senkinek. Debrecenben, úgy tűnik, pont kerül egy háromszázhúsz éves történet végére.