Az megvan, amikor türelmetlenül bámuljuk a nyomtatóból előbukkanó félkész munkát? Nagyon is látjuk magunk előtt a jelenetet, amikor a printerből kibukkanó várva várt termék - a saját családi házunk élőben.
Csak megnyomunk egy gombot, és a hatalmas 3D nyomtatóból már jön is kifelé egy tetőteraszos villa úszómedencével, esetleg egy minimalista lakóépület... Bár az előre gyártott szerkezetek korát éljük, amelyekkel pikk-pakk felhúzható akár egy nagyobb épület is, azért meglehetősen jól hangzik a Contour Crafting technológiával dolgozó házépítő gép ötlete, amely nem más, mint egy gigantikus 3D nyomtató. A tervező szerint a két daruszerű elemből és egy keresztgerendából álló szerkezet (utóbbiban található maga a nyomtatófej) extra gyorsan kötő betonból villámgyorsan megformázza majd a kívánt ingatlant. A folyamatról egy nagyon szórakoztató videót is megnézhetünk!
Készül a 3D nyomtatott ház!
Nyomtató kontra kétkezi munka
Az elgondolás a Dél-kaliforniai Egyetem professzor, Dr. Behrokh Khoshnevis fejéből pattant ki. A szakember szerint a sajnos egyelőre még csak koncepció szintjén álló rendszer alkalmas lehet egy kétszintes épület elkészítésére, Persze azért továbbra is szükség lesz elég sok szakmunkára: az alapozást, továbbá a befejező munkálatokat még a hagyományos módon kell elkészíteni, és külön kell behelyezni az áthidalókat és a födémet is.
Cukorka, gyepszőnyeg és beton a printerben
A 3D nyomtatást már többen kiszemelték építési célra, például a NASA, akik kutatási támogatást is adtak a professzornak a Holdon felhúzott szerkezetek építésének kutatására. A technológia fejlődését és a felhasználható alapanyagok egyre bővülő körét (épp a napokban mutattunk be ilymódon készült cukrászati készítményeket, kiskertet és háromdimenziós könyvborítót) látva szinte biztosra vehető, hogy hamarosan élőben is találkozhatunk ezzel az ígéretes elképzeléssel, amelynek különösen vonzó eleme, hogy a professzor szerint így jelentősen olcsóbbá is válik a házépítés.