Ők csinálják 2010-et: az év tíz legtehetségesebb frissdiplomás designere.
Magyar design nem volt, hanem lesz! A hazai kreatív szakmák helyzetével kapcsolatban általában siránkozni szokás, pedig minden évben száznál is több diák szerez diplomát a design, az építészet vagy a vizuális kommunikáció terén - és bizony, közöttük akadnak kiemelkedő tehetségek is. Hagyományteremtő szándékkal idén először közöljük annak a tíz, 2009-ben diplomázott ifjú kreatívnak a listáját, akiket kiemelkedőnek tartunk ebben a mezőnyben.
A listát igyekeztünk reprezentatív igénnyel összeállítani; a diplomamunka mellett sokat számított az is, ki milyen szakmai teljesítménnyel, esetleg pályázati eredményekkel büszkélkedhet. Tehetségnek, szorgalomnak és egyedi látásmódnak sincs az alábbiak közül senki híjában. Szerencsére nem csak az alábbi tízekre lehetünk büszkék - rájuk viszont, úgy gondoljuk, fenntartás nélkül.
Ők csinálják 2010-et: az év 10 legjobb fiatal kreatívja
Diploma: NyME - Alkalmazott Művészeti Intézet, formatervező szak, 2009
Nemcsak a csomagolástervezői szakirány, de személyes érintettség is vezette Gergelyt a diplomatéma kiválasztásában. A kerékpárosoknak tervezett BringaBatyu arra kínál lehetőséget, hogy járművünket szétszerelve, sporttáska méretű csomagban magunkkal tudjuk vinni ott is, ahol egészben nem szállítható. A hiánypótló megoldás lehetőséget ad a térbeli formák és a képi világ közti összhang megteremtésére. A határterület régóta foglalkoztatja az ifjú tervezőt – munkái között tárgyakon talált tipográfia éppúgy szerepel, mint tusfürdős dobozokból készült szemüveg-modell. Gergely a Szabadesés Munkacsoport tagjaként évek óta foglalkozik dekorációs diavetítéssel is, jelenleg pedig dekoratőrként dolgozik.
Gál Gergely: Bringabatyu
Hegedűs Ágnes
Diploma: MOME, szilikátipari tervező szak, 2009
Ágnes a Nyíregyházi Művészeti Szakközépiskola diákjaként kezdett el kerámiával foglalkozni, innen pedig szinte egyenes út vezetett a MOMÉ-ra. Két diplomamunkája két külön világot: a szépségét és az elmúlásét szolgálja, de egységes, átgondolt forma- és anyaghasználattal. A kozmetikai stúdiók számára tervezett porcelán edénycsalád finom, nőies formavilága praktikus kiképzést takar. Meglepő párosítás ezzel párhuzamosan vizes temetkezéshez használható urnát tervezni, de valódi kihívás is. Az agyag és különféle szerves anyagok vegyítésével készített edény méltó keretet ad az elhunyt hamvainak az utolsó útra, küldetése bevégeztével pedig részévé válik a természeti körforgásnak – akárcsak mi magunk. Ágnes jelenleg utolsó éves a MOME vizuális kommunikáció, környezetkultúra szakán; itteni szakdolgozata mellett a halotti urna további fejlesztését tűzte ki a közeljövő céljául.
Diploma: NYME – Alkalmazott Művészeti Intézet, építész-tervező művész, 2009
Aktív szakmai munka már az egyetemi évek alatt is: ez Káldos András receptje. Műegyetemi évei alatt Hefkó Mihállyal dolgozva sajátította el a szakma alapjait; később, már soproni hallgatóként Józsa Dávid irodájában többek közt a Fertőrákosi Barlangszínház áttervezésében vett részt. Látványtervezéssel is foglalkozik, többek közt a Tópark projekt és Erick van Egeraat építészirodája számára készített látványterveket. A sokoldalúság nem maradt elismerés nélkül: az Areco designpályázatán különdíjat nyert, a Creviz látványtervező pályázaton első díjban részesült, és az első helyet szerezte meg az Építőkockák városfejlesztési pályázatán a soproni Déli pályaudvar fejlesztésére készített tervével is. A budaörsi reptér fejlesztését megcélzó karakteres, építészeti kísérletként is értékelhető diplomamunkáját 2009-ben Junior Príma díjjal jutalmazták. András jelenleg a Gereben építésziroda munkatársa.
Káldos András: Tervek a budaörsi reptér átalakítására
Diploma: BME Gépészmérnöki Kar, ipari termék- és formatervező mérnök szak, 2009
„A design szakmához sok iskolán át vezetett az út, tanultam esztétikát, építészetet és kulturális antropológiával is foglalkoztam” – mondja Sára, akinek műegyetemi tanulóéveibe még egy római ösztöndíj is befért. A több bel- és külföldi designpályázaton jó helyezést elérő Sára nevét tavaly a budapesti bringás közösség is megjegyezte diplomamunkája, a BICO kapcsán. A részletekbe menően kidolgozott budapesti kölcsönkerékpár-hálózat terve nagy visszhangot váltott ki, még arra is van remény, hogy megvalósul. Ezen az ügyön Sára jelenleg is dolgozik; emellett grafikai és koncepcionális projektekben működik közre, mint például a MOME-campus információs rendszerének kialakítása. Itthon azonban kevés a szakmai kihívás: Sára eddigi munkái, a triciklitől a formabontó bútorokon át a csaptelepig, egyelőre papíron maradtak. És egy darabig maradnak is - tavasztól a frissdiplomás tervező a design-élet valódi központjának számító Barcelonában keres új kihívásokat.
Diploma: MOME, formatervező szak, 2009
Brüsszeli, belgrádi és budapesti nemzetközi workshopok, a MOME hallgatóinak közös kiállítása a milánói Salone Satellite-en, kül- és belföldi együttműködés a Designfocus-szal: Kertész Attila egyetemi évei meglehetősen intenzíven teltek. 2008-ban ő tervezhette az akkor még ugyancsak MOME-hallgató, de a hazai divatszakmában már jól ismert Anh Tuan iroda-showroomjának terveit. Diplomamunkáját többek között Stefan Lengyel és Ineke Hans segítségével dolgozta ki, majd a vietnami Hanoiba utazott, két belsőépítészeti projekt ügyében. Az általa tervezett, négyszintes koreai-japán étterem megnyitója napokon belül várható. 2009 tavaszán a rotterdami Dutch Design House Demakersvan-nál kapott gyakornoki állást. Jelenleg is itt dolgozik; részt vett többek közt a Belvedere Vodka Diamond kiadása arculat- és csomagolás-terveinek elkészítésében, vagy a Fatboy kültéri asztali lámpa és csillár kollekciójának tervezésében, amely az idei milánói szalonon mutatkozik majd be.
Diploma: NyME, Alkalmazott Művészeti Intézet, formatervező szak, 2009
A Sopronban végzett és jelenleg Győrben, formatervezőként dolgozó Gábor munkái minden téren: a forma és az anyaghasználat innovatív mivoltát tekintve is felveszik a versenyt a nyugat-európai vetélytársakkal. Az egyetemi évek alatt több összetevőből álló, azaz kompozit anyagokkal kísérletezett, de izgalmas próbálkozás a diplomamunkaként tervezett, újrahasznosított gumiőrleményből készült utcabútor is, amelyet kivált szívesen látnánk viszont a hazai utcákon. Gábor jelenleg kutatásfejlesztési pályázatokon dolgozik, az alternatív anyaghasználathoz kapcsolódóan. Codolagni Design Studio néven pedig a közeljövőben tervezi megnyitni vállalkozását, amelynek „a piaci igények kielégítése mellett célja feltárni a lassan megtérülő konceptuális design lehetőségeket, ezzel hozzájárulva egy esztétikusabb tárgyi kultúra hazai térnyeréséhez”.
Diploma: MOME, animáció szak, 2009
A hardcore képregényrajongók számára a Lanczinger név ismerősen cseng. Viselője 2004 óta a Magyar Képregény Akadémia tagja, és többször ért el helyezést hazai versenyeken: legutóbb a Reneszánsz Évben meghirdetett Mátyás-képregénypályázat megosztott első díjasa lett. Diplomamunkáját, a beatboxoló macskákat szerepeltető, több egymáshoz fűzött filmből álló All That Cats című animációt beválogatták a hazai Eushorts rövidfilmes fesztiválra, a francia E-magiciens fesztiválon pedig díjat is nyert. Az egyetem elvégzése óta szabadúszó grafikusként dolgozik, többek közt a Kedd Animációs Stúdió és a Konkrét könyvek kiadó megbízásából, és tervezi az All That Cats továbbfejlesztését is. „Legyen egyszerű, vicces, de a legfőbb lényeg, hogy jól működjön” – mondja saját munkáiról, amelyeket „a legtöbb esetben egyfajta abszurd jellegű, ha úgy tetszik, debil humor” sző át.
Lanczinger Mátyás: Fat Girl
Diploma: MOME formatervező szak, 2009
A szombathelyi művészeti szakközépből induló Szabó Levente a budapesti MOME hallgatójaként az elmúlt években, joggal mondhatni, világsikereket aratott. Miután szakmai tudását az egyetem és több nagyvállalat, például a Mercedes-Benz vagy a Hansgrohe által közösen szervezett programokban pallérozta, számos nemzetközi pályázaton indult. 2006-ban a Frigolux formatervezési pályázaton, 2007-ben a Kludi-fürdőszoba-versenyén, majd a kínai Meizu designpályázatán végzett az élbolyban. Legkiemelkedőbb eredménye a 2007-es Electrolux Design Lab, ahol négyszáz pályázó közül a zsűri az ő mosódióval tisztító mosógépét választotta a legjobbnak. Az „e-wash” koncept utóbb, a Magyar Formatervezési Díjon az Oktatási Minisztérium különdíjában is részesült. A pályázat után Levente az Electrolux gyakornokaként Svédországban, majd olasz földön dolgozott, és ennek az együttműködésnek a jegyében készítette diplomamunkáját is. Jelenleg is az Electrolux formatervezőjeként, Olaszországban dolgozik.
Diploma: SZIE Ybl Miklós Építéstudományi Kar, építészmérnök szak, 2009
A Thököly út mellett Siena és Trieszt jelentették a főbb megállókat a képzésben Dániel számára, aki emellett 2005-től egy évet a Promega Építészirodában töltött, 2007 tavasza óta pedig a Kruppa Építészirodában dolgozik. A diploma témája nem okozott számára nagy fejtörést: „amióta csak az eszemet tudom, a rajzolás közel áll a szívemhez, ráadásul a szüleim is a régi magyar analóg rajzfilmkészítésben dolgoztak.” A magyar rajzfilm múzeumát és új központját, az Animáció Házát a budai Margit utcáról nyíló, hosszan elnyúló lejtős telekre tervezte, passzázzsal teremtve utat egészen a Gül baba türbéjéig. Az ötletes épületegyüttesben kiállítóterek, műtermek, szabadtéri kávézó és vetítőterasz is helyet kapna. A terv a bizottság tetszését is elnyerte: a MÉK Fővárosi diplomadíjjal, majd Junior Príma Díjra való jelöléssel jutalmazta.
Varga Katalin
Diploma: MOME, formatervező szak, 2009
Katalin a kisképző, azaz a Képző- és Iparművészeti Szakközépiskola textil szakáról nyert felvételt a MOME formatervező szakára, harmadévben pedig ösztöndíjjal Párizsban is eltöltött egy szemesztert. Egyetemi munkái közül kiemelkedik a csapatmunkában, Püspök Balázzsal, Kavalecz Eszterrel és Kertész Attilával közösen tervezett nyilvános illemhely terve, amely 2008-ban Magyar Termékdíjat nyert, és meg is valósult: a VII. kerületben áll. Diplomamunkája, az Első Kertem segítségével a városi gyerekek is közelebb kerülhetnek a természethez, élőben tanulhatják meg a növények életciklusának szabályrendszerét egy környezettudatos játékban. „A design fontos része, hogy kellemes meglepetést adjon az embereknek. Az Első Kertemnek sokan örülnek, és ennek örülök én is” – vallja ezzel kapcsolatban. Az Első Kertem egyelőre terv, de Kata azon dolgozik, hogy valódi termék váljon belőle. Emellett grafikusként egy reklámügynökség alkalmazottja, és szabadidejében képzőművészettel foglalkozik: legközelebb a Bakelit Art Centerben nyíló, Hányásban állsz! című csoportos tárlaton lesz látható munkája.