Kihirdették a Magyar Formatervezési Díj idei győzteseit.
Kihirdették a Magyar Formatervezési Díj idei győzteseit. A díjazott munkák között orvosi műszert és kisrepülőgépet éppúgy találhatunk, mint kismamaruházatot vagy játékos eszközkészletet diszlexiás gyerekeknek. A Magyar Formatervezési Tanács rangos díját idén 30. alkalommal adják át, a nyerteseket 262 beérkezett pályaműből választották ki.
Idén újdonságnak számít, hogy először a Magyar Formatervezési Díjon kívül egy másik elismerést is kiosztanak: a design eszköztárát példaértékűen felhasználó szervezeteket, vállalkozásokat a Design Menedzsment Díjjal jutalmazzák. A kerek évforduló pedig születésnapi meglepetést hozott: a Magyar Formatervezési Tanács és az Oktatási és Kulturális Minisztérium életműdíját.
Magyar Formatervezési Díj: kismamaruházattól a műrepülőig
Amint Pohárnok Mihály, a Design Terminál igazgatója elmondta, idén minden eddiginél több pályamű érkezett: a tavalyiaknál 50%-kal több. Ez valószínűleg a tavalyi munkákból összeállított országos vándorkiállításnak is köszönhető. És bár a pályázatra való nevezés önkéntes, és így a mezőny nem feltétlenül ad átfogó képet a hazai kreatív iparról, sokat elmond, hogy idén minden kategóriában osztottak díjat.
A bírálóbizottság tagjai idén Pohárnok Mihály, a Design Terminál igazgatója; Csavarga Rózsa Pro Architectura és Ferenczy Noémi-díjas építész, belsőépítész; Dózsa-Farkas András formatervező művész, Dózsa-Farkas Deisgn Team; Ferenczi Péter, az Alu-Style KLft. ügyvezető igazgatója; dr. geri István, a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság főigazgató-helyettese; Hörcher Péter, a H-artdirectors Kommunikációs Tervező Iroda kreatív igazgatója; Orosz István Munkácsy-díjas grafikusművész, a Nyugat-magyarországi Egyetem tanára, az MTA tagja; Óvári Andrea öltözéktervező művész, Beriv Zrt. és Üveges Péter formatervező művész, Antro Kft. voltak.
Termék kategóriában idén két díjat osztottak ki. Elismerésben részesült Bendzsel Tamás (Mediso Kft.) AnyScan orvosi CT-berendezése, amely folytatja a magyar tervezők nevéhez fűződő színvonalas orvosi műszerek hagyományát. A berendezésből eddig összesen hét darabot telepítettek a világon, további négyet pedig az elkövetkező hónapokban fognak kiszállítani. A fehér és pasztell türkiz árnyalatban pompázó gép kitűzően példázza, hogy mennyire fontos szerepe van a designnak mind ergonómiai, mind pszichológiai szempontból. Szintén a Termék kategóriában nyert díjat a nemrég New York-ban is bemutatkozott Je Suis Belle 2008/2009-es őszi/téli kollekciója, amely Dévényi Dalma és Kiss Tibor nevéhez fűződik. A kollekció darabjainak megjelenését a darázsolás technikája, valamint a téli erdő kopasz fáinak ritmusa inspirálta. A tervezők darabjaikat egy nyitott és igényes rétegnek szánják.
A Terv kategória nyertese Lenkei Balázs eScart elnevezésű elektromos közlekedő és szállítóeszköze lett, amelynek egyik legfőbb erénye a funkciók életszerű társítása. A járgány egyszerre elektromos roller, teherszállító eszköz, esetleg utánfutó kerékpárhoz, így a maga nemében a világon az első olyan jármű, amely mindeme célokra felhasználható.
Kiss Zsombor Krisztián terve, a Merészfotó arculata a Vizuális kommunikáció kategória elismerését seperte be. A honlapot, névjegykártyát, levélpapírt, CD- és DVD-tokot magában foglaló komplex csomag a klasszikus fekete-fehér párosítás jegyében született, amely a fényképezés hőskorát idézi. A klasszikus, mégis markáns stílus egészen biztosan megragad a szemlélő fejében.
A Diák kategóriában szintén két elismerést osztottak ki. Görömbei Luca diplomamunkájáért kapta a díjat; az építészeti üvegelemek születését egy véletlen inspirálta: eredetileg csak hajlítani akarta az üveglapot, de olvadás lett belőle. Az így született belső minták lódították meg a fantáziáját. Az egyesével készített üveglapok egy-egy darabjának születéséhez ötnapnyi idő szükséges.
A Diák kategória másik nyertese, Nagy Krisztina diszlexiás gyerekeknek készített játékos eszközkészletet, amely szintén diplomamunka. A gyerekek a színes ábrákkal díszített falapokat használva egészen biztosan játéknak érzik majd a tanulást, azaz az írás- és olvasásfejlesztést. A készlet neve is sokatmondó: PILOP, amely játékosan utal a diszlexiások problémáira.
Idén négy pályamunka kapott különdíjat. A SEEYOU síremlék, amely az Oktatási és Kulturális Minisztérium különdíját kapta, Maurer-Klimes Ákos, Kucsera Péter, Ivánka András és Ivánka Katalin munkája. A szokványostól igencsak eltérő síremlék igyekszik feloldani a halál korunkkal kapcsolatos tabuit; neve is a szorongás feloldására, a megbékélésre („viszlát”, „találkozunk odaát”) utal. A mű alapötlete az Ivanka Beton 2007-2008-as terméktervezési pályázatának 3. helyezettje volt, a most megvalósult sírkő ennek továbbfejlesztése, és része az AFTERLIFESTYLE projektnek.
Kovács György bőrkesztyű arculat és csomagolás témájú projektjével nyerte el Diák kategóriában az Oktatási és Kulturális Minisztérium Felsőoktatási Szakállamtitkárságának különdíját. A kecskeméti családi manufaktúra számára készült teljes arculat a kézművesipar míves hagyományait tükrözi. A Dudás kesztyű logója egy régi szólást idéz, a névjegy, a bélyegek és a postai doboz pedig a kihalófélben lévő mesterség ízes hangulatát tükrözik.
Az Illa-Olle kismamaruházat, Illésy Lenke munkája a Magyar Formatervezési Tanács különdíjának nyertese Termék kategóriában. A kollekció erénye, hogy az esztétikumot sikeresen ötvözi a használhatósággal. Alapmotívumai a csíkok, amelyekkel ügyesen játszik a tervező, kihangsúlyozva a kismamák gömbölyödő alakját.
A Corvus Racer 540 egyszemélyes műrepülőgép, Voloscsuk András munkája a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal különdíjában részesült. A gépet rekordidő, mindössze hét hónap alatt készítették el. Tervezésében a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem és a Budapesti Műszaki Főiskola több tanszéke is részt vett, a fejlesztést Besenyei Péter nemzetközileg is elismert műrepülő megkeresése inspirálta. A gépen több újítást is bevezettek, például azt, hogy a törzsrács nitrogéngázzal van feltöltve, ami repedés esetén azonnal szivárogni kezd és így a mérőműszer jelzi.
Idén először: Design Management Díj
Idén először ítélték oda a Design Management díjat, amelyre 58 jelölés érkezett. Ahogy dr. Bendzsel Miklós, a Magyar Szabadalmi Hivatal és a Magyar Formatervezési tanács elnöke kiemelte, az értékelésnél szempont volt például, hogy a design mennyire hatja át az adott cég filozófiáját. A megmérettetésben a rangos szakemberekből álló zsűri egy vállalatot és egy intézményt díjazott.
A Tungsram-Schréder Zrt. az elmúlt években számos ismert projektben részt vett, ilyen pl. a Szabadság híd kivilágítása. A nemzetközi vállalat termelési tevékenységében és projektjeiben egyaránt alkalmazza a design elemeit.
A MŰCSARNOK tevékenysége az Ernst Múzeum és a Dorottya Galéria csatlakozásával jelentősen bővült az elmúlt években, designstratégiájuk azonban lehetővé teszi, hogy érvényesülhessen a különböző szervezetek karaktere, ugyanakkor hosszabb távon egységes maradjon.
Születésnapi meglepetés: belsőépítészeti életműdíj
A 30. évfordulóra meglepetéssel is készültek a díj kezelői: a Magyar Formatervezési Tanács és az Oktatási és Kulturális Minisztérium életműdíját kapta idén a 79 éves Király József belsőépítész, akinek a nevéhez olyan munkák fűződnek, mint a kongresszusi Központ életfa-plasztikája, és több szálló (pl. a kecskeméti Aranyhomok Szálló vagy a margitszigeti Nagyszálló) belsőépítészeti munkái.
Poszterkiállítás: a díj 30 éve diákszemmel
Az évforduló alkalmából még egy különlegességgel találkozhatunk idén: a Magyar Képzőművészeti Egyetemen, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen és a Nyugat-magyarországi Egyetem Alkalmazott Művészeti Intézetében pályázatot hirdettek a diákoknak, amelynek keretében a díj életében bekövetkező változásokat tükröző posztereket terveztek. Intézményenként 10-10 alkotás szemlélteti a díj történetét.
A nyertes és különdíjas pályaműveket, valamint további beérkezett munkákat a nagyközönség is megcsodálhatja az Iparművészeti Múzeum kiállításán, október 6. és november 22. között.