Milánó, Zürich és Párizs után Budapesten, a Művészetek Palotájában látható az idei év magyar szempontból is egyik legsikeresebb diák designer pályázatának kiállítási anyaga.
Milánó, Zürich és Párizs után Budapesten, a Művészetek Palotájában látható az idei év magyar szempontból is egyik legsikeresebb diákdesigner-pályázatának kiállítási anyaga.
A Nespresso formatervezési verseny legjobbjai több európai nagyváros után tegnap megérkeztek Budapestre. A Művészetek Palotája és a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) támogatásával Budapestre érkezett és egy rendhagyó megnyitó alkalmával a nagyközönség számára is látogathatóvá vált a CoffeeLuxury nemzetközi designverseny huszonkét döntős modellje. Az előzményekről annyit, hogy a több 334 pályaműből kiválasztott és a nemzetközi kreatív szcéna legnevesebb formatervezői által zsűrizett művek között négy magyar alkotás is helyet kapott, ami kirobbanó sikernek számít.
Ráadásul a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem két hallgatója, Milléte Balázs és Telekes Tamás a harmadik helyet szerezte meg „Enjoy it while flying" elnevezésű, repülőgépen használható kávéfőzőgép-tervükkel. A tavaszi milánói Bútorszalonon megrendezett döntőben az argentin származású svájci Alfredo Häberli, a német Konstantin Grcic,valamint a francia Patrick Norguet, Matali Crasset és Christian Ghion voltak a zsűri tagjai.
Ugyancsak az ítészek között kapott szerepet az az Ineke Hans, aki a Droog és Marcel Wanders mellett napjainkban a holland design legismertebb és leginkább sztárolt szereplőjévé vált. Az 1966-ban született Ineke Hans a legnagyobbaknak dolgozott, így a brit IKEA-ként emlegetett Habitatnak, a Cappellininek, a Coriannak és a Swarovskinak. Stílusában a hollandokra általánosságban is jellemző játékosság, humor és az etno tárgyasszociációk sora jelenik meg. Az 1991-ben az arnhemi egyetemen megszerzett tervező diplomája után a londoni RCA-n bútortervező mesterképzésen vett részt, majd a nagy-britanniai évek után 1998-ban költözött vissza Hollandiába.
A tegnapi megnyitó leginkább rendhagyó eleme egy nyilvános prezentáció volt, amin Winkler Nóra moderálása mellett Ineke Hans értékelte az általa vezényelt egy napos villám-workshop eredményét, amin egy új koncepció keretében a MOME szilikát-, textil- és formatervező szakos hallgatói közös csoportokban dolgoztak A műhelymunka keretében a hallgatók olyan háromdimenziós koncepcióterveket készítenek, melyek arra a kérdésre válaszolnak, vajon mi várható a hip-hop kultúrában népszerű, túlburjánzó „bling-bling" designstílus után.
A vegyes tervezői csoportokban dolgozó fiatalok új csomagolási koncepciót éppúgy felvázoltak, mint kézi recikláló eszközt, jótékonysági programot, digitális jegyzetfüzetet, kávéház-kereső GPS-t. A Nespressso egyébként 2009 első negyedévében árverésre bocsátja a tervekből készült alkotásokat, és az aukcióból befolyt összeg ösztöndíjként megpályázható lesz a MOME hallgatói számára.
A döntős pályaműveket a közönség 2008. október 20-ától 31-éig tekintheti meg a Művészetek Palotája Zászló terében, aminek hengeres tarlóit ugyancsak a MOME egyik hallgatója, Keszei István designer vezette csapat építette meg.