Nem mindennapi bemutatóval fejezte ki tiszteletét a Romani Design április 8-án az Arany10-ben megtartott show keretén belül, ahol az 1956-os forradalom és szabadságharc roma hőseire is emlékezett a divatmárka.
A Romani divatbemutatóján a hagyományos cigány művészeti elemeket újragondolva emlékeztek 1956 roma hőseire a Nemzetközi Roma Napon. A márka bemutatóján a hazai kulturális élet kiemelkedő alakjai voltak a modellek a Romani design SS2016 IKON kollekcióhoz, melyet a már említett ’56-os emlékdarabokkal vegyítettek.
A tavaszi-nyári kollekciót a Nemzetközi Roma Nap alkalmából jól ismert énekesek, népdalénekesek, színésznők, és színészek mutatták be. Tóth Gabi úgy nyilatkozott, hogy a Romani ruháiban az autentikus elemek és a modernitás ötvözését kedveli, hiszen fontos számára a gyökerek életbentartása.
„Az, hogy hogyan látjuk ebben a szubjektív valóságban a világot, embertársainkat, az a saját hitrendszereinken, és szűrőnkön múlik. Eljött az ideje, hogy megváljunk sok-sok elavult, korlátozó hitrendszertől, hogy képesek legyünk tisztábban, tágabban, szeretettelibben látni és élni. Úgy gondolom, hogy a Romani ruhái ebben segítenek minket.” – fejtette ki Soma Mamagésa énekesnő a Romani munkásságával kapcsolatban.
A tervezők ez alkalommal egy kapszulakollekciót is bemutattak. Ezen kollekció minden darabján az ’56-os roma hősök arcképe elevenedik meg. A kollekció célja, hogy felhívja a fiatalok figyelmét az 1956-os forradalom és szabadságharc jelentőségére továbbá arra, hogy romák és nem romák együtt, egymásért harcoltak a szabadságért és a függetlenségért.
„Számomra fontos, hogy ruháinkkal a cigány kultúrát újra a mindennapok részévé tegyük. Ezért is jutnak rajtuk hangsúlyos szerephez a klasszikus, de a 21. századi ízlésvilág szerint felhasznált roma motívumok és ezért éreztük fontosnak a kapszulakollekció elkészítését is.”- mondta el a kollekcióval kapcsolatban Varga Erika, a Romani Design alapítója és tervezője.
A Romani IKON kollekcióját olyan nők inspirálták, akik sokak számára testesítik meg az igazi női szépséget. Ehhez öt eltérő karakter, öt különböző világ egyesül korszakokat és stílusokat összekötve.
A forradalom és szabadságharc Emlékévében ’56 cigány hőseit plakátokon és legnézettebb tv-csatornákon vetített kisfilmeken is bemutatja az 1956-os Emlékbizottság, az Emberi Erőforrások Minisztériuma és a Terror Háza Múzeum.