Kíváncsi vagy, mit műveltek idén a magyar designerek? Mi megmutatjuk az év legjobbjait az első pesti designtérképtől a startup világsikerig, de a szavazásban ti döntötök!
2013-ban fénysebességre kapcsolt a magyar designvilág: hetente nyitottak új helyek jobbnál jobb arculattal, sorra nyerték a nemzetközi díjakat a fiatal animációs filmesek, bútortervezők, grafikusok, az élvonalba kerültek a hazai mobilappok, a 10. jublieumi Design Hét alkalmából pedig még az első budapesti designtérkép is elkészült. Toplistánk nem sorrend: azokat az alkotókat mutatjuk be, akik saját területükön idén a legkiemelkedőbbek voltak.
Ne aggódjatok, ez csak a sorozatunk első válogatása: évvégi design-körképünkben többek között hamarosan jönnek 2013 legjobb magyar épületei, enteriőrjei és az év magyar divattoplistája is!
A következő hetekben megmutatjuk, hogy szerintünk kikre lehetünk büszkék idén, és kikre lesz érdemes jövőre figyelni - de a cikkek végén ti döntötök: szavazzatok a kedvencetekre, és év végén eláruljuk a közönségdíjasokat is!
1
Az év legjobb kezdeményezése: Budapest Design Map térkép és mobilalkalmazás
Arculat, grafika: José Simon, alkalmazásfejlesztés: Locato

A Design Hét Budapest csapata a jublieumi 10. designfesztivál alkalmából elsőként állította össze a Budapest Design Map-et: a limitált kiadású, ingyenes nyomtatott térképet egy szintén ingyenesen letölthető mobilalkalmazás egészítette ki. Ahogy a Design Hét új arculatát, a térképet is José Simon tervezte, az alkalmazásfejesztésben a Locato csapatával dolgoztak együtt. A hazai designt újszerű módon népszerűsítő projektet önmagában is kiválónak tartjuk, a finom grafikával kivitelezett, multifunkciós mobil app pedig nemzetközi viszonylatban is egyedülállónak számít.
2
Vácz Péter: Nyuszi és Őz
Az év legnagyobb hazai animációs sikere

Októberben írtuk: "Ha Nyuszi és Őz így folytatják sztárkarrierjüket, hamarosan csillagot kapnak Hollywoodban: a film oldalán az októberi díjak és vetítések sem férnek ki egy oldalra, a korábbiakat pedig még végigolvasni is hosszú lenne." Azóta meg sem próbáljuk felvenni a lépést a MOMÉ-n tavaly diplomázott Vácz Péter díjaival, de egy biztos: megérkezett az újabb magyar animációs világsiker! Hajrá, mi a Nyuszinak és az Őznek szurkolunk!
3
POS1T1ON: Prān Bútorkollekció
A HG.HU Design Award díjas csapat legújabb bútorcsaládja

A POS1T1ON-től nem is vártunk kevesebbet: évről évre töretlenül hozzák ki az egyre kifinomultabb, nemzetközi piacra célzott bútorkollekcióikat. A hazai bútoripart tekintve ez önmagában óriási teljesítmény, de a srácok nem adják alább, és a nehézségek ellenére is megtalálják a legmagasabb minőségű alapanyagokat, és a leghozzáértőbb mesterekkel, Magyarországon gyártatják a bútoraikat. A személyre szabható, moduláris Prān kollekció idén a TENT Londonon debütált, itthon pedig különleges lakásinstalláció keretében a Design Héten mutatták be.
4
Kiss Miklós: Pastor Borászat arculata
Magyarországnak van sztárdesignere, és Kiss Miklósnak hívják!

A 2011-es magyar design toplistánkban HG.HU Design Award díjazott magazin arculatával szereplő Kiss Miklósról még azt írtuk: nyugodtan rábízhatnánk a hazai vizuális kultúra fejlesztését. Nem is gondoltuk, hogy mennyire igazunk lesz: Miklós akkora sikerrel állt neki a feladatnak, hogy az elmúlt két évben még a csapból is az ő ligatúrái folytak. Az ő közreműködésével vált alapvetéssé, hogy a színvonalas termékhez színvonalas vizuális megjelenés jár - legyen szó szórakozóhelyről, magazinról, hamburgerezőről, parfümről vagy éppen borról. A felsorolhatatlanul sok fontos idei projektje közül még ő sem tudott kiemelni egyet, nekünk viszont a Pastor borászat arculatához készített ligatúrák a kedvenceink, úgyhogy önkényesen ezt választottuk.
5
Pais Panni: "Light Me" lámpacsalád
Idén Magyar Formatervezési Díjjal jutalmazott 2012-es diplomaprojekt

A MOMÉ-n 2012-ben diplomázott Panni lámpacsaládját már tavaly bemutattuk, és akkor is nagyon szerettük, idén viszont a legrangosabb hazai elismerést is megkapta: Formatervezési Díjat nyert. Panni azóta a Hollán9 tervezőkollektíva tagjaként dolgozik, és ő az egyike azoknak a tehetséges fiatal hazai designereknek, akikre szerintünk nagyon érdemes lesz odafigyelni!
6
Katyi Ádám: Westeinde betűkészlet
Az év diplomaprojektje az egyik legtehetségesebb fiatal grafikustól
Egyrészt: gyenge pontunk a tipográfia. Másrészt: Katyi Ádám a fiatal grafikus generáció egyik legtehetségesebb tagja, amit mi sem bizonyít jobban, mint a hágai Royal Academy of Art betűtervező mesterképzésén készített kiváló diplomaprojektje, a Westeinde sans serif font.
7
Hidden Characters: a Crossovers kiállítás arculata
Az év legsikeresebb fiatal grafikusduója

Régóta figyeljük a Hidden Characters srácok munkáját, Nagy Dániel és Orbán Péter mindketten voltak már nálunk a 7grafikusai, de a fiatal duó idén megállíthatatlanul berobbant a design-köztudatba. Beköltöztek a Flatlabbe, és közben olyan nagyszabású projekteket oldottak meg a lehető legprofibban, mint a jubileumi Design Hét Metszéspontok - Crossovers című nyitókiállításának teljes arculata, vagy a BKK logópályázat, amit meg is nyertek. Srácok: a végtelenbe és tovább!
8
Architecture Uncomfortable Workshop: Waste Less Chair
Az év felfedezettjei, akik már Milánóban és a Designboomon szerepelnek

Az év elején fedeztük fel a legizgalmasabb fiatal designerkollektívát, az egyedi konceptuális stílusban alkotó Architecture Uncomfortable Workshop pedig azóta már nem csak a hazai designkiállításokon, hanem egyedüli magyar résztvevőként a Milánói Designhéten is szerepelt. Úgy tudjuk, most éppen a kecskeméti utcai Atelierbe készítenek egy installációt - alig várjuk, hogy bemutathassuk!
9
Sold. alkalmazás brand identity
Az év startup sikere
Oké, a Dropbox nyilván nem az arculata miatt vette meg a Sold. -ot, de az év legnagyobb sikerét elkönyvelő (részben) magyar startup menő imázsához kétségtelenül hozzájárul az ütős, frappáns, minimalista branding. Kár, hogy ilyen formában nem működik tovább, de a Sold. ilyen rövid idő alatt is jelentős szereplője volt az évnek.
10
Juhos Lehel: Y bútorkollekció
A legígéretesebb fiatal bútortervező
Örömmel figyeltük idén az egyre több tehetséges fiatal bútortervező indulását. A soproni AMI-n diplomázott Juhos Lehel remek bútorcsaládját júniusi interjúnkban mutattuk be, Masina fantázianevű, lift mechanikával nagyobbítható asztalával pedig a Design Héten ismerkedhetett a közönség. Alig várjuk a folytatást!
A közönségdíjról ti döntötök: szavazzatok a kedvencetekre!
Top10 magyar design 2013: melyik a legjobb? Szavazz a kedvencedre!