Három ötvösművész közös alkotóműhelyet álmodott meg és váltott valóra, amiért érdemes volt otthagyni eredeti foglalkozásukat.
Az ötvösség magányos hivatás, mondják, de én találkoztam három fiatal nővel, akik ezt másképp képzelik el. Hogy igazukat maguknak és a világnak is bebizonyítsák, nyitottak egy műhely-galériát, ahol munkahelyüket nem csak egymással, de más szakmabeliekkel, művészekkel, és a nagyközönséggel is szívesen megosztják. A Hajós utcai Ékezet galériában Dés-Kertész Dórával, Kerékgyártó Szilviával és Besnyői Ritával beszélgettünk.
A Práter utcai ötvösképzésen ismerkedtek meg, ahová mindannyian egy másik szakmából érkeztek: addig közgazdászként, építészként, pedagógusként dolgoztak. Ugyan az ötvösség először csak mint kikapcsolódás, majd mellékfoglalkozás szerepelt az életükben, idén szeptemberben meghozták a döntést, és másodszorra is pályakezdőkké váltak. Ketten közülük kisgyermekes anyaként, de mindhárman pályaelhagyóként pedig most úgy érzik, ezzel a lépéssel lett csak igazán teljes az életük.
Nem csak a három tervező eredeti szakmája, de stílusuk is merőben eltér egymástól; a három márka – dorades, Kirke és hang’on’you – másféle embereknek tetszik, egészen más vevőkört vonz. Így egészen biztos, hogy ha valaki betér hozzájuk, akkor is talál valami neki tetszőt, ha konkrét elképzelés nélkül érkezett. Ebben a sokféleségben, és a három nő különböző rezgésű, de egy irányba ható energiáiban rejlik a galéria ereje: a hármas barátság ad erőt a kezdetekhez és teremt inspiráló közeget a munkához.
Az apró, de praktikusan és kényelmesen berendezett műhely-galéria három ötvös-asztalt és a munkához elengedhetetlen gépeket rejt, de van ott egy negyedik asztal is, ahová időről időre egy-egy ötvös költözhet, ha társaságra, visszajelzésre vágyik. Természetesen jutott még hely az ékszerek bemutatására a falon és gazdag erezetű farönkökön, valamint egy vendégfogadásra, közös kávézásra alkalmas sarkot is kialakítottak.
Nem titkolt céljuk, hogy sok ember megforduljon itt; egy nyüzsgő, izgalmas pontot szeretnének rátenni a belváros térképére. Szeretnék megadni a bemutatkozás lehetőséget más pályaelhagyó alkotóknak is, legyen az fotóssá lett építész, vagy grafikussá lett pedagógus. Hiszen pontosan tudják, mennyire fontos a külvilág felé nyitni, megmutatni a munkájukat másoknak is. Pontosan ez az állandó visszajelzés az, ami értékessé teszi a közös munkát; az itt töltött idő alatt egymástól és a betérő barátoktól, megrendelőktől és érdeklődőktől is begyűjthetnek olyan véleményeket, amelyeket hasznosíthatnak.
Az alapvetően magányos munkaként aposztrofált ötvösség pedig így válik közösségi alkotássá. A három tervezőnő szerint ez a galéria egy kísérlet, melynek során kiderítik, hogy elvágyódásuk a magányos ötvösműhelyből megalapozott volt-e, és valóban előnyükre válik-e a nyitottság. „Nincs köztünk konkurencia vagy rivalizálás, de mindig megmondjuk egymásnak a véleményünket, még ha kritikus is.” – mondják, és valóban, nagyjából így lehetne leírni egy igazi barátságot is.
A három tervező munkái ugyan merőben különbözőek, mégis jól megférnek egy térben, ahol nem kizárt, hogy idővel egymásra is hatnak majd. A betérő érdeklődő három különböző világot ismerhet meg a Hajós utcában: Dés-Kertész Dóra márkáját, a dorades ékszereket, Kerékgyártó Szilvia Kirke néven futó munkáit, és Besnyői Rita hang’on’you ékszereit.
A dorades látszólag szinte maguktól, véletlenszerűen alakuló, játékos, könnyed formái mellett ezek az ékszerek gyakran titkokat rejtenek vagy ironikusak. A nemes és kevésbé nemes anyagok ötvözéséből született különleges, színes tárgyak üzenete, hogy az ékszer az anyag, az alkotó és a viselő hármasának interaktív találkozásával kel életre, valódi értékét pedig az adja, amivé a viselőjét teszi.
Letisztult, egyszerű formák jellemzik a kifinomult és titokzatos Kirke ékszerket, melyek elsősorban nemesfémből születnek, gyakran drágakövek, plexi és más anyagok ötvözésével. Rohanó, felszínes és harsány világunkban érdemes időt szánni ezekre a csendesen sokat mondó tárgyakra, hiszen annál több szépséget és szellemességet fedezhetünk fel bennük, minél jobban odafigyelünk rájuk.
A fémeket szokatlan, merőben eltérő anyagokkal párosító ékszerek különös kölcsönhatást, néha meglepő tárgyat eredményeznek a hang'on'you ékszereknél. A főleg geometrikus, de rafinált formák gyakran mozgó alkatrészeket, talált csapágygolyót, csavart is magukba építenek, játékosak. A selymes fémek mellett megjelenő opálos plexi, vagy nyers beton felületek a különc elegancia lenyomatai.
Aki szeretne értesülni a programjaikról, a honlapjukon vagy Facebook oldalukon követheti őket.
Cím: 1065 Budapest, Hajós utca 41.