Négy fiatal magyar bútortervezőt mutatunk be, akiknek a székei már nemzetközi díjakat nyertek és a piacon is sikerre számíthatnak.
"Does the world need another chair?" Tényleg kell nekünk még egy szék? - tette fel a kérdést a világ legnagyobb bútorvásáráról, a milánói design hétről szóló cikkének legelején a New York Times kritikusa két éve, valószínűleg jogosan: az éppen holnap kezdődő Salone del Milano-n tényleg gyorsan széktúladagolást kaphat a nézelődő, és arra a következtetésre juthat, hogy a nemzetközi designszakma elitje komolyabb problémákkal is foglalkozhatna már egy újabb szép szék kitalálásánál. Itthon azonban a hazai bútortervezők rövid listáját végiggondolva könnyen rávághatjuk a választ a fenti kérdésre: igen, kérünk szépen még néhány széket!
Évente csupán néhány bútortervező végez a hazai egyetemeken, de a háttéripar hiánya és a kicsi piac miatt még nekik sem egyszerű vállalkozást indítaniuk, így kevés termék jut el a koncepció fázisától a gyártásig. Szerencsére azonban vannak olyan fiatal tervezők, akik a nehézségek ellenére tudnak előállni innovatív, az utolsó részletig végiggondolt ötletekkel, amelyeket végül megvalósíthatnak és a nemzetközi piacon is sikerre számíthatnak.
Cikkünkben most négy ilyen fiatal magyar designert és székeiket mutatjuk be: Vidó Nóri székei a londoni 100% Design kiállításon jártak, Kerékgyártó András a Magyar Formatervezési Díj után nemzetközi díjat nyert székcsaládjával, György Árpád Hunor székét az Iparművészeti Múzeum kortárs gyűjteményébe választották, Csire Géza nagysikerű, díjnyertes fotelágya pedig végre piacra került.
Csire Géza: PaqChair
Csire Géza különlegesen ötletes fotelágy-koncepcióját már tavaly nagy sikerrel mutattuk be a hg.hu-n, a múlt héten pedig annak a friss hírnek örülhettünk, hogy elkészült a PaqChair arculata és honlapja a webshoppal együtt, így a terméket végre bárki megvásárolhatja.
A világszerte nagy visszhangot keltett paqchair egy csepp alakú fotelből mindössze egy mozdulattal ággyá alakítható, ami praktikus megoldás kis lakásokba - a tervező ötlete is pontosan így, a saját nappalijának berendezésére született 2009-ben.
Csire Géza a koncepcióval tavaly elnyerte a belgrádi Mikser Design Fesztivál nagydíját, és nem titkolt célja, hogy a terméket a külföldi piacon is minél előbb bevezessék. A PaqChair az újonnan megnyílt webshopban megvásárolható, a jövő héten induló paq chair turné keretében pedig Budapest több pontján is kipróbálhatják az érdeklődők a fotelágyat. (A turnéról bővebb információ elérhető a honlapon.)
Kerékgyártó András: kísérleti székcsalád
A Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen tavaly végzett Kerékgyártó András diplomamunkáját, az azóta Formatervezési Díjat nyert kísérleti székcsaládot korábban a 4szoba.hu-n mutattuk be, április elején pedig András terve elnyerte a 2D+3D szerkesztőinek kitüntetését (2D+3D Editors' Distinction) Lengyelországban. A bútor emellett a NOTI bútorgyártó cég különdíját is elvitte, ami egy gyakornoki lehetőséggel is együttjár.
A székcsalád két szempontból is különleges: amellett, hogy a kialakítása a gerinc számára egészséges testtartást tesz lehetővé, az egyforma elemekből álló bútor pedig gazdaságosan gyártható és praktikusan tárolható, rakásolható. A termékcsalád különböző darabjai más-más helyzetekben és terekben használhatóak: a forgószékek elsősorban irodákba valók, a bárszékeket vendéglátó-ipari egységekbe szánják, a várótermekbe és előadótermekbe pedig a fémcső-vázas sorolt székek a legalkalmasabbak.
György Árpád Hunor: Swivel
Szállodákban, orvosi várótermekben, reptereken, vagy egyéb közösségi helyeken a jelenleg használt bútorok bár betöltik alapfunkciójukat, a tér érdemi szervezésében többnyire mégsem vesznek részt. György Árpád Hunor, a Heonlab tervezőjének „Swivel” névre keresztelt ötletes széke erre kínál megoldást.
A Swivel szék, amellett, hogy megjelenése kifejezetten elegáns és kecses, az ülőfelület körül elfordítható háttámlát kapott, így a támla elfordításával a bútor használója eldöntheti, hogy az őt körülvevő térben személyes, vagy éppen közösségi életet kíván folytatni. A Swivel szék 2011-ben az Iparművészeti Múzeum kortárs gyűjteményének részévé vált, megrendelhető az info@bbdm.org e-mail címen.
Vidó Nóri székei
Vidó Nóri fiatal magyar építész, aki számára az építészeti kihívás nem áll meg egy üres ház megtervezésénél. A Bauhaus eszménynek megfelelően teljességben gondolkodik, amikor egy épület tervein dolgozik, akkor legszívesebben a legapróbb részletig kidolgozná a belső tereket. Ennek a fordítottja is igaz: minden bútorához képzeletbeli házak tartoznak.
Nóri bútorai sikerrel mutatkoztak be az tavalyi 100% Design kiállításon Londonban. Székei nagyon határozott, építészeti látásmódot tükröznek, már-már szoborszerű, komplex térbeli játékok. A legnemesebb faanyagból készülnek, kézimunkával, de komoly technológiai háttérrel - hiszen a formai innováció mit sem ér precizitás nélkül. Minden darab egyedi, sorszámozott – így mind a méretet, mind az anyagválasztást tekintve – készülhet a megrendelők igényei szerint. Az aktuálisan kapható bútorok elérhetőek a tervező saját webshopjában, és a közelmúltban megnyitott The Garden Studio showroomban is láthatók. A legújabb darabokat, a Funky és a Castle fantázianevű székeket Nóri az idei Lakástrend kiállításon mutatta be.
Girl & Boy
A fiú és lányszék erős vonzásban élnek, kiegészítik egymást, mégis egymástól teljesen független darabok. A tervező szerint titkos szeretők, akik messziről figyelik egymást – az úr jazz zenész, a hölgy pedig távolról hallgatja a játékát. Nehéz daraboknak tűnnek, de természetesen nem tömör fából készültek: alulról nyitott a szerkezetük.
Centipede
A mahagóniból készült szék könnyedén játszik a síkokkal: olyan, mintha formája magától értetődő lenne, holott ha az egyik elemet eltolnánk, máris felborulna a harmónia. A látszólagos esetlegesség onnan ered, hogy a formát a csobogó víz fénytörései ihlették: a Centipede ötlete a zuhany alatt jutott a tervező eszébe.
Twiggy
A Twiggy az anyag tulajdonságainak mélyebb megértéséről tanúskodik, az erdő hangulatát idézi, nem véletlenül: a széket egy riad szarvas lába alatt roppanó ágak ihlették. Ez a típus - akárcsak az előző három - többféle változatban készül, így ha például egy étkező asztalt szereténk körbevenni vele, az összkép különlegesen mozgalmas hatást kelt.