Piros doboz, pesti bisztró, kortárs kápolna, luxusüzlet és ufó a bankban: 2011 legjobb belső terei - szavazni most is lehet.
Az elmúlt év legjobb magyar épületeit bemutató cikkünkhöz hasonlóan a 2011 legfontosabb belsőépítészeti munkáit listázó összeállításunkat is azzal kell, hogy kezdjük: valószínűleg a válság az oka, hogy olyan kevés kiemelkedő projektről számolhattunk be idén, hogy a tízes toplista résztvevői szinte magától értetődőek voltak. Ez persze azt is mutatja, hogy a megvalósult projektek többsége valóban olyan látványos és magas színvonalú, hogy joggal beszélhetünk róluk lelkesen. Ugyanakkor a listánk szereplőinek nagy része nem csak az esztétikai szempontok miatt megkerülhetetlen: cikkünkben az idei év legfontosabb, legnagyobb szabású és legvitatottabb enteriőrjeit mutatjuk be - rangsorolás nélkül, de a végén szavazni most is lehet.
Capsula multibrand store, Budapest, Andrássy út (cikkünk)
Tervezők: Korompay Enikő és Göcsei Sándor
A pesti divatfőutcán közelmúltban megnyitott Capsula üzlet vitathatatlanul az egyik leglátványosabb hazai enteriőrrel büszkélkedhet: a tervezőpáros és a megrendelő kreatív együttműködéséből kompromisszumoktól mentes, európai színvonalú, luxus hatású belső tér született, amit az alaposan végiggondolt, kifinomult részletek - a logó, a USE Unused formaruhák vagy az egyedi bútorok - tesznek igazán teljessé.
Nostro Gastronomy, Budapest, Krúdy Gyula utca (cikkünk)
Tervező: Pos1t1on
Az idén nyáron megnyitott Nostro gasztrobár hamar belopta magát a szívünkbe: kiemelkedő, minimalista arculat, hangulatos, rusztikus enteriőr, hiánypótló kínálat és a város egyik legjobb olasz kávéja - a Nostro esetében tényleg minden tökéletesen a helyén van. (A Pos1t1on csapatáról egyébként 2011-es Top 10 design cikkünkben is írtunk, a USE Unused-dal közösen tervezett bútorkollekciójuk kapcsán.)
Nanushka Beta Store, Deák Ferenc utca (Fashion Street), Budapest (a 4szoba.hu cikke)
Tervezők: Baló Dániel, Dobos Zsófi, Medveczky Dóra, Konopás Judit Emese, Varga Noémi
Egy fiatal egyetemista építészekből álló csapat kapta idén az egyik legmegtisztelőbb és egyben a legnehezebb feladatot: a nemzetközileg elismert Nanushka márkának kellett ideiglenes, mégis luxus hatású pop-up üzletbelsőt tervezniük - sőt, felépíteniük, mindössze néhány hét alatt. A megrendelésnek a designerek olyan sikerrel tettek eleget, hogy nem csak a hazai, hanem a nemzetközi szaksajtóban (például a Dezeen-en és a Designboomon) is híre ment a Nanushka Beta Store enteriőrjének, amelyben innovatív, kreatív megoldásokkal tudtak látványos, ugyanakkor könnyen, gyorsan és gazdaságosan összeállítható és lebontható belső teret kialakítani.
Baldaszti's Grand, Budapest, Andrássy út (a 4szoba.hu cikke)
Tervező: Kiss Heni
Válság ide vagy oda, jó helyeken jókat enni változatlanul szeretünk, idén pedig úgy tűnt, hogy a hazai gasztrokultúra az akadályok ellenére egyre lendületesebben fejlődik - egymás után nyíltak a városban a jobbnál jobb éttermek, bisztrók, bárok és kávézók. A Baldaszti's név a budai delikáteszről már ismerősen csengett az ínyencek számára, amikor ősszel az Andrássy úton megnyott a pesti nagytestvér, a Baldaszti's Grand. Nyilvánvalóan elsősorban a séf érdeme, de Kiss Heni stylist munkájának is fontos szerepe van abban, hogy a Grandba egy látogatás után bele lehet szeretni: a fesztelen mégis elegáns, modern és rusztikus, eklektikusan stílusos enteriőrben egyszerűen csak nagyon jól érzi magát az ember.
Hartung Saloon, Pécs
Tervezők: Szösz Klaudia, Rohoska Csaba
Az első hg.hu Design Award építészet kategóriájában jelölt pécsi Hartung Saloon a listán kakukktojásnak tűnhet, ugyanis egy fodrászatról van szó. Bár ilyen típusú üzletek viszonylag ritkán emelkednek ki látványos enteriőrjükkel, ebben az esetben mégis jól látszik, hogy miért számít példaértékűnek a belső tér: a tervezők által megálmodott minimalista, alaposan végiggondolt és az utolsó részletekig gondosan kidolgozott koncepció - többek között a monokróm színvilág, a beton padló vagy a kifinomult tipográfiai elemek - teszik igazán különlegessé a fodrászatot.
Doboz Bár, Klauzál utca, Budapest (a 4szoba.hu cikke)
Tervező: Szendrő Péter, Loszmann Dávid, Pataricza Kristóf
Az idei év egyik leginkább várt (vagy egy találó kortárs kifejezéssel élve: legjobban hypeolt) szórakozóhelye vitathatatlanul a nyár végén megnyitott hetedik kerületi Doboz bár volt. A gerillamarketing és a hely sikerét bizonyítja, hogy a Doboz előtt azóta is minden este kígyózó sorok állnak, és ebben a sikerben egészen biztosan fontos szerepe van a formabontó és igényes belsőépítészeti megoldásoknak is: a gangos bérház belső udvarán kialakított, névadó piros doboz, Szőke Gábor Miklós szobra vagy a különböző hangulatú, látványos belső termek azok a stíluselemek, amik kiemelik a Dobozt a budapesti szórakozóhelyek sorából.
K&H Bank új székház, Milleniumi Városközpont, Budapest (cikkünk)
Tervező: Finta Építész Stúdió
A K&H bank új székházának enteriőrjével kapcsolatban semmiképpen sem azt állítjuk, hogy kifinomult szépségének okán került fel a listánkra - sokkal inkább az a helyzet, hogy egy olyan nagyszabású és látványos projektről van szó, amihez hasonlót még biztosan nem láttunk Budapesten, főként nem egy pesti bankfiókban. A Finta stúdió tervei alapján készült belső tereket szinte már pszichedelikusnak tűnő, földre szállt ufókra és óriásgombákra emlékeztető látványelemek teszik rendhagyóvá, amit az expresszív, színes világítás csak tovább fokoz.
A Piarista központ felújítása, Március 15. tér, Budapest (cikkünk)
Tervezők: Golda János, Kovács Zoltán, Mészáros Erzsébet
Bár az idei év legjobb új épületeit bemutató listánkon is helyet kapott, a budapesti Piarista központ felújítását 2011 legfontosabb enteriőrjei közül sem hagyhatjuk ki: az Ivanka Beton Design stúdióval együttműködésben megvalósított belső terekben a visszafogott, natúr színek, a beton és a fa dominál, de nem csak az új részletek kiemelkedőek - a rekonstruált kápolna például különösen szép lett. A Piarista központ legfontosabb érdeme az, hogy a nagy múltú, történelmi épületet a műemléki elemek megőrzésével, mégis hangsúlyosan friss, kortárs szellemben, modorosság nélkül újították fel - az eredmény pedig már magáért beszél.
Váci1, Vörösmarty tér, Budapest (cikkünk)
Tervező: Christian Biecher
A listánk két utolsó szereplője sajnos szintén kakukktojás: sajnos, mert ezek a beruházások hiába készültek el hivatalosan, a nagyközönség még nem láthatta őket, mivel sem a budai Rácz Fürdő, sem pedig a pesti Váci1 üzletház nem nyitott még meg. Ez utóbbiban még nyáron nézhettünk körül a sajtóbejáráson, és akkor azt írtuk: erre megérte várni. Az 1911-15 között épült gyönyörű ház felújítását öt évvel ezelőtt kezdték el, a válság miatt a projekt két évet csúszott, de Christian Biecher építész és a megrendelő ennek ellenére sem akart kompromisszumokat kötni és lejjebb engedni a mércét: a 85 restaurátor bevonásával rekonstruált 1800 négyzetméteres enteriőr minden egyes részlete méltóan őrzi a műemlék épület fényes múltjának emlékét, miközben mindezt merész és izgalmas kortárs kontextusba helyezi. Reméljük, hamarosan mindenki a saját szemével láthatja majd a kiemelkedő színvonalú eredményt.
+1 Rácz Fürdő, Budapest
Tervezők: Dévényi Tamás, Valkai Csaba, Varga Anikó, Kis Péter, Máté Orsolya, Mihály Eszter, Szakmári Donát, Ükös Tamás, Vadász Viktor
Annak ellenére, hogy a legendás budai Rácz fürdő felújítása 2006-ban kezdődött és hivatalosan 2010-ben be is fejeződött, az eredménynek sajnos nem örülhetünk felhőtlenül addig, amíg véget nem ér a lassan végtelennek tűnő történet, és meg nem nyit a több mint 450 éves épület. Pedig lenne minek örülni: a karakteres kortárs megoldások, a beton vagy üvegfelületek és a korhű módon rekonstruált, eredeti műemléki elemek finoman egészítik ki egymást a belső térben, mai keretbe illesztve a történelmi örökséget. Bízunk benne, hogy lassan megoldódnak a megnyitást késleltető bonyodalmak is, és a Rácz fürdő inkább előbb, mint utóbb tényleg a város büszkesége lehet.