Öt kategóriában összesen 16 díj: október 6-án a Szépművészeti Múzeumban lezajlott a hg.hu Design Award első díjátadója.
Öt kategóriában összesen 16 díj a magyar kreatív szcéna legjobbjainak: október 6-án, csütörtökön este a Szépművészeti Múzeumban, a Budapesti Design Hét részeként lezajlott a hg.hu Design Award első díjátadója, egyben a tíz napig látogatható kiállítás megnyitója. Az eseményt a reméltnél is nagyobb érdeklődés övezte; 400-450 látogató volt a helyszínen kíváncsiak rá, kik kapják lapunk designdíjait első alkalommal.
A Szépművészeti Múzeum Reneszánsz Csarnoka a díjátadó alatt. Fotó: Koleszár Adél
Az ünnepi rendezvényen köszöntőt mondott Hammerstein Judit kulturális államtitkár-helyettes. A díj koncepciójának kialakulását és megvalósításának történetét Kovács Dániel, a hg.hu főszerkesztője részletezte, egyben köszönetet mondva a segítőknek, együttműködőknek és támogatóknak. A beszédben elhangzott az is, hogy a díj fontos része és célja magyar design legjobb eredményeinek hazai és külföldi népszerűsítése, a magyarul és angolul elérhető hivatalos honlap, a www.designaward.hu is ezt a célt szolgálja. Ezen minden nevezett alkotás, összesen 86 munka elérhető.
A díjakat a támogatók és a szervezők képviselői adták át, többek között Mihály Mária, a Szépművészeti Múzeum főigazgató-helyettese, Gerencsér László, a Hérosz Zrt. elnök-vezérigazgatója, Bán Ágnes, az ASUS marketing specialistája, vagy Vegar Andreassen, a Norvég Király Nagykövetség első titkára. A díjazottakról döntő ötfős nemzetközi zsűrit Thomas Geisler, a bécsi MaK designkurátora képviselte.
A Nostro Gastronomy asztala a hg.hu Design Award díjátadóján. Fotó: Koleszár Adél
Az első díj az Építészet kategóriában megosztva a nemzetközi sajtóban is nagy sikert aratott badacsonytomaji Bazaltbor Laposa Pincészetnek (tervezők: Kis Péter és Molnár Bea), valamint az elmúlt évek legjelentősebb hazai kulturális épületének, a pécsi Kodály Központnak (tervezők: Fialovszky Tamás, Hőnich Richárd, Keller Ferenc, Sólyom Benedek, belsőépítészet: Rádóczy (f) László, Tolnai Zsolt István) járt. A finalisták közé a pannonhalmai Cseider-völgy zarándokháza és erdei kápolnája, valamint a 12. Velencei Nemzetközi Építészeti Kiállítás Magyar pavilonjának kiállítása került.
A Divat kategória nyertese a Phase dress, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen nemrég diplomázott Vörös Gyöngyi innovatív és látványos ruhakoncepciója. A finalisták: Konsánszky Dóra 2011 tavasz-nyári kollekciója, illetve Lakatos Sándor 2011-es férfiruha-kollekciója.
A Termékdesign kategóriában a zsűri nem talált olyan alkotást, amely mindenben megfelelt volna a kategória fogalmi elvárásainak, így nem osztott ki első díjat. A finalisták: Hypha bútorkollekció (POS1T1ON), az Esztány István tervezte bővülő táskák, valamint az IVANKA Beton Design által gyártott Flaster burkolat.
A Grafikai design kategóriában a New York-i Indiecouture magazin számára készített arculat és borító lett az első helyezett, a fiatal grafikus-designer, Kiss Miklós munkája. A finalisták közé a Maczó Péter által írt és tervezett Ön itt áll – az infodesignról című könyv, valamint a Sensaway betűtípus, Jancsó Áron munkája jutott be.
Az Interaktív design kategóriát a Kitchen Budapest csapata által tervezett és kivitelezett SubMap nyerte. A finalisták az IKEA E-folder szett, a Laboratory munkája, illetve a Mixgar, amely a Digital Natives csapatát dicséri.
A díjazottak erre az alkalomra készült, különleges trófeát kaptak ajándékba, amely Salát Zalán Péter, valamint a Lead82 csapata, Lencsés Dávid, Németh Dániel és Hepke Alajos tervei alapján Csurgai Ferenc szobrászművész műhelyében készült. A különleges tárgy alapformája az egyetemes mai magyar designt jelképező ikozaéder, ezt öt részre bontva kapjuk meg az öt kategória fődíját. A műtárgy a 20. századi magyar és nemzetközi művészet két kiemelkedő alakja, Moholy-Nagy László és Kassák Lajos előtti tisztelgésként készült; a díj felirata a Szőnyei György által tervezett Archian Stencil fonttal készült, amelyet Kassák Ma folyóiratának címbetűje ihletett. A díjon szereplő felíratok szitázási munkáit az Egedesign manuális grafikai műhely készítette.
Csurgai Ferenc és Salát Zalán Péter a hg.hu Design Award trófeájának készítése közben. Kép © Lead82
A hg.hu Design Award trófeái a kibontás után, még Csurgai Ferenc műhelyében
A hg.hu Design Award kiállítása október 7-16. között látogatható a Szépművészeti Múzeumban, az állandó kiállításokra érvényes belépőjeggyel. A hg.hu Design Award az idén tízéves hg.hu építészeti és designmagazint kiadó Ombrello Média Kft. patronálásában jött létre. A díj kiemelt szponzora a Vitra Design, a Hérosz Zrt, az ASUS, valamint a ScreenLand. Együttműködő partnere a Szépművészeti Múzeum, partnerei a British Council, a Goethe Intézet, az Osztrák Intézet, valamint a Norvég Királyság Magyarországi Nagykövetsége.