Holdlámpa, lebegőkabin, ökoautó és újragondolt dobókocka: kiosztották a 32. Magyar Formatervezési Díjat.
És a színes csíkok mire jók? – tették fel a kérdést a 32. Magyar Formatervezési Díj egyik győztes terve láttán a színes fénycsíkkal kommunikáló mosógép alkotójának. Miközben a díjátadót megelőző sajtótájékoztatón Dr. Bendzsel Miklós, a Magyar Formatervezési Tanács elnöke – a korábbi évekhez hasonlóan – azt hangsúlyozta: a design nem pusztán dekoráció, hanem fontos szerepe van a gazdaság élénkítésében és versenyelőnyt jelent a vállalkozások számára, úgy tűnt, mintha erről még mindig meg kellene győznünk magunkat, a közvélekedést és a gazdasági szférát is. Pedig 2011-ben már nem lehet kérdés: a design számít. A színes csíkok számítanak. Nem a színük miatt, hanem mert a design megkerülhetetlen. Minden tárgyunk és tevékenységünk tervezett, a design nem egy extra lehetőség – a valódi kérdés az, hogy az eszközeit tudatosan használjuk-e.
Az idei Formatervezési Díj mezőnye szerencsére azt mutatja, hogy egyre több hazai cég is kezdi felismerni a design jelentőségét, és – bár sokan még mindig azonosnak tekintik a stylinggal – egyre több vállalkozás fordít gondot a következetes designközpontú gondolkodás kialakítására. A pályázatra minden évben egyre több hazai gyártó jelentkezik, idén a 302 pályamű közül közel 50 magyar kis- és középvállalatoktól érkezett be, a díjazottak közül pedig minden második termék volt, azaz már a pályázatra nevezés időpontjában gyártották.
A hazai formatervezés hagyományos elismerését 2011-ben – többek között – egy kocka formájú készségfejlesztő játék, egy homokkal töltött súlyzó, egy, a relaxációt segítő lebegő kabin, egymásba illeszthető dísztéglák, egy mosógép-terv, egy háromlábú kandalló, gerinckímélő ülésmódot támogató székcsalád és egy pop-up verskönyv érdemelte ki. „Napjainkban a design világában az érzelmek, a sokszínűség és a helyi kultúrák egyre erőteljesebben kapnak helyet. Úgy is fogalmazhatnék, hogy a tömeges testreszabás korát éljük.” – mondta dr. Bendzsel Miklós a díjátadón.
A díj Termék kategóriájában a CocoDice készségfejlesztő játék kocka nyert, amely idén már a design-Oscarnak is nevezett Red Dot-djíat is megkapta. A játékcsalád alkotói egészen eredeti játékelvet hoztak létre, amellyel a több ezer éves múltú egyszerű dobókockát értelmezték újra. A Co&Co Design tervezői egy minden részletében következetesen megtervezett termékrendszert alkottak meg, melyben a használat módja, a forma, a konstrukció, a gyárthatóság, a csomagolás, a grafikai arculat és az értékesíthetőség egyaránt magas színvonalú.
Szintén Termék kategóriában nyert az igény szerinti mértékben feltölthető Sparrowbag homokzsák, amely egy új, mozgáskoordinációt fejlesztő edzés kiegészítője, illetve Huszár András különleges, már forgalomba hozott alkotása, a Relaxációs lebegő kabin.
A Terv kategória győztese az önmagukat megtartó, egymásba kapcsolódó lapokból álló izgalmas Bajonett tégla (Bálint Ádám alkotása), az Antro Solo alternatív öko-autó koncepciója, és az Electrolux fejlesztő csapatának terve, a Shine Project mosógép.
A diák kategória egyik győztese, Toronyi Péter kiemelkedő Nissyoku lámpája a zsűri szavaival "jól szemlélteti azt, hogy mi a magas színvonalú design gondolkodásmód. A tárgy letisztult, rendkívül kiérlelt formájával, az ehhez a logikához teljes mértékben illő konstrukciójával, korlátlan alakíthatóságával, érzelemkeltő képességével, környezetbarát technológiájával és anyagával világviszonylatban is figyelemfelkeltő alkotás." Diák kategória másik nyertese Domán Rajmund Tripod nevű háromlábú kandallója, amelynek hatásos formaterve teljesen új, friss hangulatot hoz a kandallók világába.
A Nemzeti Erőforrás Minisztérium Kultúráért felelős Államtitkárságának különdíját Vizuális kommunikáció kategóriában idén Farkas Anna Goethe: Színtan plakátsorozata nyerte, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium Oktatásért felelős Államtitkárságának különdíját Diák kategóriában Somogyi Éva Radnóti Miklós: Naptár című versciklusa által ihletett tér-verskönyv, és Németh Krisztina Idő ékszere kapta. A Nemzeti Innovációs Hivatal különdíját diák kategóriában Kerékgyártó András Kísérleti székcsaládja nyerte el, a Magyar Formatervezési Tanács különdíját Diák kategóriában Ducsai Judit Klocc fantázianevű organikus filc formaalakításaival érdemelte ki.
Október 3-án, hétfőn adták át a 2009-ben alapított Design Management díjat is, amellyel olyan vállalatok tevékenységét ismerik el, amelyek képesek az esztétikai és formai szempontból kifogástalan teljesítmény mellett a design szerves integrációjára. Idén a díjat a design vállalati kultúrába emeléséért, az egységes arculat elismeréseként és a design-filozófia magas szintű érvényesítéséért a belsőépítészettel és kivitelezéssel foglalkozó hazai Mobilia-Artica kft. nyerte el.
„A jelenlegi körülmények között – válságok, társadalmi krízis – komoly versenyelőnyre tehet szert egy KKV, ha képes integráltan gondolkodni. Ez akkor valósul meg, amikor a vállalat összehangolja a gazdasági, a technológiai és a használhatósági szempontokat az esztétikai törekvésekkel és a környezettudatossággal. Ezeknek a szempontoknak megfelelő, követendő példát mutatnak a most Magyar Formatervezési Díjjal elismert alkotások, illetve az azokat gyártó cégek, valamint a Design Management Díjjal elismert vállalkozás. A hazai felhasználók és vállalkozók között lehet tehát élő kapcsolatot teremteni a design eszközeivel.” – tette hozzá dr. Bendzsel Miklós.
A Magyar Formatervezési Díjjal és a Design Management Díjjal elismert, valamint a Díj pályázatra beérkezett legkiemelkedőbb pályaműveket 2011. október 4. és november 13. között lehet megtekinteni az Iparművészeti Múzeumban.