Kingdom Tower, Dzsidda
Úgy tűnik, elérkezett a várva várt pillanat, amelynek szerkesztőségünk is illő tisztelettel kíván adózni: bejelentették, hogy hamarosan felépülhet a világ aktuális legmagasabb épülete, amely azzal tűnik ki a kategória szinte már unalomig ismert jelöltjei közül, hogy átlépi az egy kilométeres álomhatárt. A világ szerencsés kiválasztott pontja a szaúd-arábiai Dzsidda lehet, ahol az Adrian Smith + Gordon Gill Architecture jóvoltából nőhet ki a földből a Kingdom Tower, azaz a Királyság Tornya. Az épület így legalább 173 méterrel magasabb lesz majd a világ jelenlegi legmagasabb felhőkarcolójánál, a 828 méter magas Burj Khalifánál. Míg a toronyról korábban napvilágot látott híreket határozottan cáfolták, most a tervezőiroda sajtóközleménye ad hírt a projekt részleteiről.
A Burj Khalifa tervezése szintén az akkor még a Skidmore, Owings és Merrill irodánál dolgozó Adrian Smith nevéhez köthető; úgy tűnik, a többek között a shanghai Jin Mao tornyot, a nanjingi (Kína) Nanjing Greenland Financial Centert vagy a chicagói Trump-tornyot jegyző építész végleg lehorgonyzott a műfaj mellett, sőt, mondhatni, vérszemet kapott… A torony, amellyel letaszíthatja majd a trónról saját korábbi édesgyermekét, egy nagyobb szabású fejlesztés része lesz Dzsidda északi részén: Kingdom City összesen 5,3 millió négyzetméternyi területet foglal majd el, ebből maga a torony-projekt 530 000 négyzetméter lesz. A rekorder toronyban a Four Seasons szállodalánc hotelje, a cég által működtetett luxusapartmanok, továbbá A kategóriás irodaterület kaphat majd helyet – és stílusosan a világ legmagasabb pontján lévő obszervatórium.
Úgy tűnik, az olajsejkek komolyan veszik a projektet: bár a hírek szerint a tervezési munkák még zajlanak, az alapozási tervek már készen vannak, és a kivitelezési munkákat már tendereztetik… Az építés teljes becsült költsége 1,2 milliárd dollár, a teljes Kingdom City fejlesztésé pedig mintegy 20 milliárd dollár.
A vezető tervező AS + GG iroda mellett természetesen egy teljes tervezőcsapat dolgozik a projekten, többek között a Thornton Tomasetti szerkezettervező cég. A fejlesztő Jeddah Economic Company (JEC) hosszas mérlegelés, pályáztatás után választotta ki a torony terveit; a megbízásért versenybe szállt többek között a SOM, Pickard Chilton, Kohn Pedersen Fox, Pelli Clarke Pelli és Foster + Partners tervezőirodája is.
Smith szerint az épület Szaúd-Arábia, azaz a világ fontos üzleti és kulturális csomópontja új szellemiségét jelképezi; az ikonikus formák és a csúcstechnológia a növekedés szimbóluma, véli az építész. Emellett a szaúdi fejlesztők fontosnak tartják, hogy a torony még hangsúlyosabban kijelöli az ország helyét mint a Mekka felé vezető zarándokútvonal fontos kapuját. Ennek jegyében a hármas „talpon” nyugvó torony egyik „lába” egyenesen a mekkai Kába kő felé mutat.
A felhőkarcoló formáit a sivatagi növények egymásra hajló levelei ihlették; az e fajta „rétegezett” kialakítás több szempontból is kedvező. A hármas „talp” a stabilitást növeli, míg a felfelé elkeskenyedő, a növekvő hajtásokat idéző formák a növekedést szimbolizálják, emellett áramvonalas formájuk a szélterheket is csökkenti. A torony a tervezők szerint határozott előrelépést jelent a felhőkarcolók evolúciójában: a kivitelezést megkönnyítő, takarékos forma számos szerkezeti újítást rejt. Ilyen például, hogy a háromosztatú keresztmetszettel készült tömegben számos beugrás található, amelyek árnyékot adnak és csökkentik a hőterhelést. A nagy magasság pedig természetesen csúcstechnológiás liftrendszer kiépítését tette szükségessé: a toronyba 59 liftet terveznek beépíteni, köztük öt kétszintes liftet, és 12 mozgólépcsőt. Látványos pontja lesz a toronynak egy 30 méter átmérőjű, a 157 emelet magasságában elhelyezett kilátóterasz is, ahonnan csodás panoráma nyílik majd a városra és a Vörös-tengerre.