A DOM építészeti kiadó kötete egyszerre kézikönyv és tankönyv, amely a kézi rajzot ünnepli.
Rajzoló építész: ez a fogalom évszázadokig olyan volt, akár a kertészkedő kertész vagy a kenyérsütő pék. Ennek ellenére a kötet annak megállapításával indít, hogy a rajztudás egy építész szakmai képzettségének csak egy kis részét teszi ki. A tervezés metodológiája, amelyet egyben a tértervezés metódusának is tekinthetünk, éppoly fontos részét teszi ma ki a tervezők tanulmányainak. A kötet a tervek megjelenítésmódjára kínál fel alternatívákat, és bevezet napjaink építészeti látványtervezésének világába.
A Drawing for Architects című kötet a DOM építészeti kiadó Construction and Design Manual sorozatában, Natascha Meusner szerkesztésében tárgyalja a következő témákat:
- Az építészeti rajz története és elmélete, művészeti és építészeti szemszögből. A példák két múzeumi gyűjteményből származnak.
- Rajzai, látványtervei segítségével tíz építész mutatja be építészeti rajzzal és a látványmegjelenítéssel kapcsolatos koncepcióját.
- A kötet tíz gyakorlatot kínál, amelyek segítenek a tér érzékelésében, illetve a térbeli gondolkodás elsajátításában.
- A példák és praktikus gyakorlatok közérthető módon adják át a rajzolás technikáival és a perspektíva szabályaival kapcsolatos tudnivalókat.
A kötetet elolvasva nyilvánvalóvá válik, hogy a rajzolásnak elvi jelentősége van: egy ötlet megszületése után elengedhetetlen, hogy először papírt és tollat ragadjunk, még ha a számítógépes látványterv teszi is teljessé a folyamatot. A rajz olyan, mintha csak a kezünkkel gondolkoznánk. Éppen ezért a rajz technikáinak elsajátítása után az alapvető kommunikációs csatornává válik megrendelő és tervező között, és egyben utóbbi eltéveszthetetlen egyedi kézjegyének tekinthető.
Natascha Meuser (szerk.): Drawing for Architects. DOM Publishers, Berlin, 2015. Fabrizio Avella, Augusto Romano Burelli, Hans-Dieter Nägelke, Klaus Jan Philipp and Sergei Tchoban hozzájárulásával.