Rendhagyó epizódhoz érkezett a sorozat: e heti művészünk szívügye ugyanis egy a grafikán jóval túlmutató projekt, erről mesélt most nekünk részletesen.
Úgy látszik, egyáltalán nem lehetetlen, hogy valaki több dologban is nagyon jó legyen egyszerre. Jekli Ágnesnél ugyanis minden jel erre mutat: egy iskolai feladatból készült fontját 2011 óta már a HandMadeFont árulja, a Designerbooks kínai könyvkiadó Great Idea - Petite Typeface című könyvében hat oldalon keresztül mutatta be a munkáit, és a TEDxYouth budapesti kiadásában hallgathatta a közönség Open Doors elnevezésű projektjéről tartott előadását.
Idén szerezte meg MA diplomáját a MOME tervezőgrafika szakán, most pedig ugyancsak a MOME DLA képzésén vesz részt. Ahogy a 7 grafikusa sorozat több korábbi szereplője, ő is egészen kicsi kora óta biztos volt abban, hogy vizuális művészetekkel szeretne foglalkozni. Eleinte ez inkább festőt vagy mesekönyv-illusztrátort jelentett, és bár ez utóbbiról később sem tett le, a felvételire való felkészüléskor már kezdett körvonalazódni mostani szakmája. Elsőre felvették az egyetemre, ahol megismerkedett a tipográfiával, Balla Dóra kurzusain pedig a különböző kísérleti műfajokkal.
„Több út nyílt meg előttem, amiket szeretnék sorra ki is próbálni.”
„Szüleim nem szakmabeliek, de nagyon szerencsés voltam, hiszen minden ecsetvonásomat támogatták, rajzszakkörbe írattak, rajzversenyre vittek. Majd amikor ez a szenvedély a pályaválasztás terén is megmaradt, és minden erőmmel a felvételire készültem, akkor is mindenben támogattak. Természetesen azóta sincs olyan projekt vagy kiállítás, ahol ők ne lennének ott.”
„Engem az alkotási folyamatban leginkább a koncepció izgat.”
„Vagyis az a gondolatmenet, hogy mit miért csinálok, hogy tudok-e ebből egy rendszert építeni, és hogy az egyes elemek illeszkednek-e abba. Az, hogy a megvalósítás mi legyen, már csak ennek a függvénye. Talán pont ezért szeretem inkább azokat a komplexebb feladatokat, amik így működnek: például egy betűkészlet, egy könyv, vagy egy játék megtervezése.”
Meglepő lehet, de ha arról kérdezzük, mire a legbüszkébb, nem egy tisztán grafikai feladatot emel ki: „Magam sem gondoltam volna, hogy a diplomamunkám ennyire meghatározó lesz az egész életemre, de az ennek kapcsán elindult projekt, az Open Doors, azóta is kitölti a gondolataim nagy részét. Egy szociológiai kutatás kapcsán két építész barátommal, Hosszu Bözsével és Dendel Nikivel a Károlyi István Gyermekközpont kísérő nélküli kiskorú menekültjeivel kezdtünk el foglalkozni. Azt vizsgáltuk, hogy a vizuális kommunikáció, a grafika milyen interkulturális szerepet játszhat, hogyan lehet közösségteremtő szerepe, hogyan segítheti elő az integrációt.”
Open Doors - werkfilm
„A menekült fiatalokkal közösen egy multifunkcionális játékot alkottunk, amely egyszerre egy üzenőfal, egy játék, egy nyelvtanulási segédeszköz, és a verbális kommunikációt kiegészítő képnyelvi médium. Azóta sem tudtunk innen elszakadni, mert mindannyian túl fontosnak tartjuk ezt a projektet, és ezeket a fiatalokat. Velük együtt a nyár folyamán egy elhagyatott medencéből kertmozit alakítottunk ki, és azóta újabb projekteket készítünk elő.” – meséli Ágnes, akinek azóta is a legtöbb gondolata ekörül forog. A MOME Doktori Iskolájában végzett kutatása is erre épül, és a TEDxYouth@Budapest idei kiadásában is beszélt már a projektről.
„Szeretnénk, ha ez hamarosan egy hosszú távon fenntartható projektté válna, és ha ezzel együtt sikerülne megteremteni Magyarországon a szociális design lehetőségeit. Mindenképpen szeretnék emberekkel foglalkozni, és együtt dolgozni egy jó cél érdekében. Ez már önmagában elég motiváló. Emellett úgy érzem, hogy diplomás tervezőgrafikusként át kell gondolnom, hogy milyen lehetőségeket és felelősséget is ad kezembe a művészdiploma, és hogy milyen új tartalmakkal lehetne feltölteni ezt a szakmát.”
Ágnes az Open Doors mellett természetesen klasszikusabb értelemben vett grafikusként is tevékenykedik. Jelenleg könyv- és arculattervezéssel foglalkozik, de részt vesz a MOME Ecolab Felhőgyár projektjében is, ahol egy bódvaszilasi iskola hátrányos helyzetű gyerekeivel foglalkoznak. Közben a DLA keretében folytatja kutatását a vizuális kommunikáció interkulturális szerepéről.