E heti grafikusunk legutóbb a Graphifesten villantott, de az idei MOME Nyílt Nap látogatói is testközelből találkozhattak munkáival.
Demeczky Nóra ugyan már gyerekkorában is jól tudta, hogy a művészet teszi boldoggá, mai szakmájának kiválasztása előtt tett néhány kitérőt: a gimnázium alatt a zene és a tánc kötötte le, a Magyar Táncművészeti Főiskola helyett azonban textil szakra iratkozott be a Modell Divatiskolába. A cél ekkor még a MOME textil részlege volt, pedig Nóra nem érezte, hogy ez az, amire igazán vágyna.
„Bátortalan voltam, mind színekben mind formákban elég sokáig.”
2009-ben felvételizett először a MOMÉ-re, ekkor már grafika szakra, de a felvételire való készülés helyett kisfia, Csongor kapta a főszerepet az életében. Végül 2011-ben kezdte el az egyetemet, előtte pedig 2 évig a Budai Rajziskola felnőttképzésére járt és egy kis reklámügynökségnél dolgozott operátorként. „Megérte megküzdeni a bejutásért, hiszen még soha nem éreztem ennyire, hogy a helyemen vagyok, és azt csinálom, amit igazán szeretek. Rengeteg érdekes kapcsolat alakult ki ebben a három évben.”
Az egyetemen aztán hamar megtalálta a saját hangját: „Balla Dóra hatására, egy egyetemi kurzus kapcsán kezdtem el a betűkkel kísérletezni. Ez a kísérletezgetés szerelemmé alakult, ami remélem, mindig megmarad majd az alkalmazott grafika mellett. Szerintem mindenképp fontos, hogy megőrizzünk egy saját hangot az egyetem után is, hogy tudjuk, milyenek is vagyunk valójában, és ne mindig azzal foglalkozzunk, amit mások és a megrendelők elvárnak.”
Az ólomszedéstől kezdve a nyomtatás-szkennelésen keresztül a videóig, fotóig mindenfélével kísérletezett már: „Izgalmas maga a folyamat, de az is, hogy nem tudom pontosan, milyen lesz a végeredmény.”
„A másik kedvenc területem a grafikán belül az arculattervezés: ez a feladat mindenképp egy másfajta, higgadtabb, fegyelmezettebb, metódust követel. Szeretem látni előre az arculat rendszerét, és hajlamos vagyok lázasra stresszelni magam, míg nincs meg az „aha” érzés – ez az arculat alapja. Sokszor ez a pillanat a legváratlanabb helyzetekben, utazás közben vagy akár álmomban jön el, és nem a gép előtt munka közben.”
Kifejezetten szeret csapatban dolgozni, amit több sikeres kollaboráció is bizonyít: a Corvin Mozi 2014-ben megvalósuló átalakításának tervén Huszanyik Bori építésszel dolgozott együtt, de voltak közös projektjei formatervezőkkel, fotósokkal, médiadesignerekkel is.
„Grafikusokkal akkor jó dolgozni, ha közben úgy érzem, az egész egy adogatós játék, mint a ping-pong. Az elmúlt egy évben például Vass Dáviddal dolgoztam együtt a Művész Mozi információs rendszerén, ami azért volt érdekes, mert minden egyes táblát kézzel festettünk ki.”
„A legutóbbi kollaborációm Filkey Áronnal volt: a MOME Nyílt Nap arculatának megtervezésére kért fel minket az egyetem. Elképesztően nagy munkát vállaltunk magunkra, de minden pillanatát élveztem. Nagyon inspiráló volt Áronnal dolgozni.”
Nyáron egy munka kapcsán ismerkedett meg Lakosi Krisztiánnal, és együtt hívták meg őket a Design Hét nyitókiállítás arculatának megtervezésére kiírt pályázatra. „Nagyon élveztem ezt a munkát, mert Krisztián teljesen más látásmóddal bír, mint én.” – mondja.
Nóra nevével a 7. Graphifest díjazottai között is találkozhattunk: a Magyar Tervezőgrafikusok és Tipográfusok Társasága által kiírt Látványkonyha pályázaton két társával, Csuport Andreával és Herr Ágnessel együtt különdíjat nyertek.
„Az elmúlt időszakban egyre több levelet kapok, hogy itt vagy ott jelentek meg munkáim a világban – nagyon motiváló ez a visszajelzés, és segít a nehezebb időszakokban, amikor elbizonytalanodom a terhelések közepette.”
Jelenleg egy hollandiai utazásra készül nagy izgalommal: egy arnhemi galéria hívta meg kiállítani. A kiállítás koncepciója: ’TRIBUTE TO THE LOVE LETTER’. „Ide kell terveznem egy szerelmeslevelet, ami nagyon kedves feladat, de cseppet sem könnyű, mert már kijöttem a gyakorlatból.”
A jövőjét a mesterképzés után kétféleképpen tudja elképzelni: vagy külföldön helyezkedne el egy olyan stúdiónál, mint például a Toormix vagy a Kokoro & Moi, vagy itthon alapítana egy céget a barátaival.
Nóra munkái honlapján, Behance oldalán és főleg kísérleti projekteket dokumentáló blogján tovább nézegethetők.