Marabu, az ország legviccesebb madarainak karikaturistája egészen komolyan válaszolt 9 kérdésünkre.
Generációk nőttek fel a képregényein és a karikatúráin, nem is meglepő, ha az ország újságolvasó lakosságának a Marabu szó egyáltalán nem a gólyafélék családjába tartozó Leptoptilos crumeniferust, hanem inkább egy rajzolt dodót jelenti. Képregényeket is készít, de saját bevallása szerint igazán a szigorúan szubjektív karikatúrákhoz ért. Ezzel nem is vitatkoznánk: az újságban a Marabu grafika a csattanó amiért odalapozunk, a lényeg a hírek között, vagy ahogy Marabu fogalmaz: a hangulatjavító.
Marabu 1962-ben született, hobbiként kezdett el rajzolgatni az 1980-as években, mivel akkoriban a képregényekre még nem igazán volt vevő. Az első publikált képregénye a szombathelyi Brrr Zseni Dániel TKF diáklapjában jelent meg 1985-ben, 1987-ben a Galaktika oldalain jelentkezett Hörpölin és Hupcihér fantasztikus kalandjaival, a sajtóban rajzai 1988 óta jelennek meg. A rendszerváltás után megnőtt az igény a politikai karikatúrára is, így 1990 óta rendszeresen publikál napilapokban és magazinokban, a legismertebbek a HVG-nek és a Népszabadságnak készített rajzai, de láthattuk munkáit a Hócipőben, a Kreténben, a Krampuszban, a Ludas Matyiban vagy a Népszavában is. Eleinte Sz. L. R. szignóval (Szabó László Róbert) jelentek meg a rajzai, a Marabu művésznevet 1992 óta használja. 2007-ben Pulitzer-emlékdíjat kapott "képi megjelenítés" kategóriában. 2010-ben három rajzolótársával elindította a Párkocka comic strip oldalt, korábban pedig saját blogját, a Marabu BlogLapot is rendszeresen frissítette.
Eheti 9 kérdéses villáminterjúnk mellé megpróbáltunk minél több képregényt mellékelni, hangulatjavítóként. Illetve nem a rajzolásról, hanem a kedvenc zenéiről és a legfontosabb tapasztalatairól kérdeztük Marabut, aki azt is elárulta, hogy mit kezd majd a hatalmas vagyonával, ha egyszer összegyűjti.
1. Mi a legfontosabb tapasztalat, amit a saját bőrén tanult meg?
Egyedül nem jó dolgozni, mert csak csapattal lehet összehozni valami erőset, csapattal meg nem jó dolgozni, mert nem szeretek. (Sajnos vannak tapasztalatok, amiknek nincs tanulsága.)
2. Kit tart a mesterének / példaképének?
Attól függ, miben. Ha a szakmámra gondolok, akkor a holtak közül Steinberg (Saul Steinberg, XX. századi amerikai képregényrajzoló és illusztrátor, a The New Yorkernek készített munkáiról ismert - a szerk.), az élők közül Jelenszky (Jelenszky László karikaturista - a szerk.).
3. Honnan jön az inspiráció?
Úgy tűnik, az nem jön, hanem van. Ha nekikezdesz valaminek, érzed, hogy működni kezd, és elvarázsolja azt, amit csinálsz. A pech az, amikor a napi melónak nincs semmi köze a benned zsongó sok inspiráció egyikéhez sem.
4. Hova utazna, ha most kaphatna egy repülőjegyet?
Kevés repülős élményem van, ezért leginkább arra a látványra vágyom, ahogy a magasból látjuk a világot. Nem az úticél a fontos.
5. Ha megvalósíthatná 2 nagy tervét, mik lennének azok?
A második terv: jó kis hangulatjavító karikatúra-humor lap összehozása, akár papíron, akár weben. Az első terv: hatalmas vagyon összehozása, amiből finanszírozhatnám a második tervet.
6. Hogyan tölt legszívesebben egy szabad szombat estét?
Szabad? Túlságosan sok minden köt, nem a magam szeszélye szerint döntök.
7. Milyen zenét hallgat munkához, és milyet kikapcsolódáshoz?
Kikapcsolódáshoz nem kérek zenét. Munka közben viszont sok időm van zenehallgatásra. Ismerkedek mindenféle zenével, szinte mindenbe bele tudtam kóstolni. Hosszú lenne sorolni a felfedezett kincseket, műfajtól függetlenül mindenütt megtalálom, ami elvarázsol, inkább az előadók közt kell sokat válogatni. (Pl. legutóbbi örömteli felfedezésem: Szabó Gábor dzsesszgitáros világa.)
8. Mi a legfontosabb digitális eszköz az életében?
Ifjúkoromban a karóra volt. Most a számítógép. Aztán majd eljön az idő, amikor a vérnyomásmérő.
9. Mi a kezdőlapja?
Mivel az interneten leginkább keresek meg utánanézek, ezért egy kereső.
A 9 sorozat korábbi interjúi:
Hol éjszakáznak Budapest trendszetterei? Virág Anikó és Tóth Ali - The Room magazine
"Nem tervezek, álmodozom": Varga Judit filmes berendező
Graffitis grafikus, a betűk embere: Királyfalvi Károly grafikus
New York - Budapest divatjárat: Je Suis Belle
A feltaláló magánélete: 9 kérdés, Losonczi Áronnal
A magyar beton világuralomra tör! - Ivanka Beton Design
"Engem a metál megnyugtat" - Mojzes Dóra divattervező
Grafitemberből fémmunkás: 9 kérdés Merényi Danival
Mozart, legó és rengeteg router: 9 kérdés a Prezi alapítójával