A jövő héten Portugália és Lengyelország mérkőzik meg a varsói Nemzeti Stadion első meccsén; a létesítmény ad majd helyet június 8-án a 2012-es labdarúgó-Európa-bajnokság nyitómérkőzésének. A késéssel, január 29-ére elkészült stadionban problémák akadtak a kommunikációs rendszerrel, de Varsó polgármestere, Hanna Gronkiewicz-Waltz február 21-i közleménye szerint már minden rendben van.
Az állami tulajdonú, 58 145 férőhelyes Nemzeti Stadion a JSK Architects és a német Gerkan, Marg und Partner építészirodák tervei alapján épült fel, az elbontott régi Stadion Dziesięciolecia helyén. A beruházás körülbelül 1 915 millió zlotyit emésztett fel, ez mai árfolyamon körülbelül 131,5 milliárd forintnak felel meg. A magas összeget az magyarázza, hogy az új nyitott stadionnal együtt egy húszezer fős, zárt sportarénát is építettek, valamint egy olimpiai méretű uszodát 4000 fős lelátóval, egy akvaparkot, szállodát, egy 1600 fős konferenciaközpontot és 25 ezer négyzetméternyi iroda- és kereskedelmi teret is. A mélygarázsban 1765 autó fér el. A tervek szerint a beruházást a közeli vasútállomás teljes felújítása követi, valamint a metró idevezető vonalának megépítése.

Az építkezéshez 150 ezer tonna betont használtak fel, az épület teljes alapterülete 204 ezer négyzetméter. Az épületben összesen 965-en használhatják egyszerre a mosdókat. A médiapáholyban kilencszázan férnek el, és kialakítottak 69 luxus nézőtéri páholyt is. 106 hely készült kerekesszékesek számára. Az alumínium- és üveghomlokzat elé Spanyolországból szállított árnyékolószövetet feszítettek, a lengyel nemzeti színekben – ilyen színűek az üléshuzatok is. A stadion elé restaurált állapotban visszakerült az 1955-ben, még az előző létesítmény mellé felállított sportolószobor.

Az építkezést eredetileg tavaly júniusban szerették volna befejezni, de végül több hónapos csúszással csak novemberre sikerült. A munkálatok közben három halálos baleset is történt; az egyik esetében még folyik a nyomozás. A hivatalos átadót január 29-re szervezték, az építkezés befejező lépéseként a gyep február 10-re került a helyére.
A stadionban öt meccset játszanak az idei bajnoksághoz kapcsolódóan, emellett más két fix koncertprogramja is van az évre: augusztus 1-én Madonna, szeptember 19-én pedig a Coldplay lép majd fel. Koncertekre a férőhelyek száma 72 900-ra bővíthető.






Hozzászólások